Sejm: nawet 100 tys. Polaków może być uzależnionych od narkotyków

Sejm nie zgodził się w piątek (27 kwietnia) na odrzucenie informacji rządu o realizacji zadań wynikających z Krajowego Programu Przeciwdziałania Narkomanii w 2010 r. Wnioskował o to klub Ruch Palikota, argumentując m.in., że w Polsce brakuje świadomej polityki antynarkotykowej.

Za odrzuceniem informacji było 174 posłów, przeciwnych było 243, a 15 wstrzymało się od głosu.

Z informacji wynika, że nadal utrzymują się poważne trudności w dostępie do programów leczenia substytucyjnego - polega ono na podawaniu substancji o właściwościach podobnych do narkotyku, który spowodował uzależnienie. Obecnie podstawowymi lekami stosowanymi w substytucji są metadon i buprenorfina. Ich podawanie zapobiega występowaniu objawów zespołu abstynencyjnego, redukuje głód psychiczny opiatów oraz skutki zdrowotne i społeczne związane z uzależnieniem.

W 2010 r. w Polsce było prowadzonych 25 programów leczenia substytucyjnego (w tym siedem prowadzonych przez Służbę Więzienną), korzystało z nich ok. 2,1 tys. pacjentów. Brak było dostępu do leczenia substytucyjnego w województwach: pomorskim, opolskim, podkarpackim, podlaskim oraz warmińsko-mazurskim.

W 2010 r. spadła liczba lekarzy przeszkolonych w zakresie problematyki uzależnień. Według Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w szkoleniach z tego zakresu wzięło udział 42 lekarzy, podczas gdy w poprzednim roku było ich 322.

Jak wynika z informacji, w 2010 r. spadła liczba zażywających narkotyki w stosunku do roku 2006; w 2010 r. liczba uzależnionych wahała się od 56 do 103 tys. osób, podczas gdy w 2006 r. był to przedział 100-130 tys. osób.

Wśród rekomendacji, które mają być priorytetowe przy realizacji programu na lata 2011-2016, położono nacisk na programy profilaktyczne.

W informacji zaleca się dalszy rozwój leczenia substytucyjnego, które jest relatywnie tanie i obniża późniejsze koszty leczenia powikłań i inne koszty społeczne, ma też istotny wpływ na poprawę sytuacji epidemiologicznej w zakresie chorób przenoszonych drogą krwiopochodną (HIV, HCV, HBV).

Program zakładał zapewnienie dostępu do leczenia substytucyjnego co najmniej 20 proc. uzależnionych, jednak założenia tego nie udało się zrealizować - w 2010 r. leczeniem zastępczym objętych było zaledwie ok. 8 proc. uzależnionych od opioidów.

W informacji znalazły się też rekomendacje dotyczące zwiększenia nakładów finansowych NFZ przeznaczonych na świadczenia zdrowotne w ambulatoryjnych placówkach leczenia uzależnień i poprawa wiedzy lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w zakresie narkomanii.

Dokument pozytywnie zaopiniowały wszystkie kluby poza Ruchem Palikota, według którego informacja jest chaotyczna, a w Polsce brakuje świadomej polityki antynarkotykowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH