Sejm na bieżącym posiedzeniu nie zajmie się projektem noweli ustawy o fizjoterapeutach Sejm na bieżącym posiedzeniu nie zajmie się projektem noweli ustawy o fizjoterapeutach. FOT. KPRM/Flickr.com (CC BY-NC-ND 2.0)

Sejm na bieżącym posiedzeniu nie zajmie się przygotowanym przez posłów PiS projektem zmian w ustawie o zawodzie fizjoterapeuty - o takiej decyzji poinformował w czwartek (19 maja) po posiedzeniu Konwentu Seniorów marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Włączenie do porządku obrad projektu PiS było punktem spornym. Przed głosowaniem poseł PO Tomasz Szymański złożył wniosek o zwołanie Konwentu Seniorów; uzasadniał, że procedowanie projektu nowelizacji jest niezgodne z Regulaminem Sejmu.

- Na tym posiedzeniu Sejmu nie będziemy rozpatrywać zmian w ustawie o fizjoterapeutach - poinformował marszałek Sejmu po posiedzeniu Konwentu Seniorów; głosowanie w sprawie punktu spornego nie odbyło się.

Jesienią ubiegłego roku Sejm poprzedniej kadencji uchwalił ustawę o zawodzie fizjoterapeuty, którą podpisał prezydent Andrzej Duda. Jej przepisy mają wejść w życie 31 maja.

Posłowie PiS zgłosili projekt zamian w tej ustawie. Przewiduje on m.in. przesunięcie terminu wejścia w życie ustawy o trzy miesiące, rezygnację z powołania samorządu zawodowego i zmiany w zakresie uprawnień zawodowych. Pierwsze czytanie tego projektu odbyło się we wtorek na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia.

Zaplanowane na czwartek drugie czytanie projektu było punktem spornym. W głosowaniu posłowie zdecydowali, że nie zajmą się nim w tym dniu.

Przeciw propozycji posłów PiS w środę (18 maja) przed Sejmem manifestowali fizjoterapeuci, którzy przekonywali, że w efekcie planowanych zmian ucierpią pacjenci. Jak przekonują, fizjoterapeuci nadal nie będą należycie weryfikowani, jeśli chodzi o kompetencje. Uważają też, że sposób procedowania projektu jest karygodny, bo - w ich opinii - odbywa się z pominięciem opinii środowiska i strony społecznej.

Ustawa o fizjoterapeutach stanowi, iż zawód fizjoterapeuty jest samodzielnym zawodem medycznym; określa wymagania, jakie musi spełniać osoba, która ma prawo wykonywać ten zawód. Regulacja w obecnym brzmieniu przewiduje powstanie samorządu fizjoterapeutów - do jego zadań należeć miałoby m.in. sprawowanie pieczy nad należytym wykonywaniem zawodu i reprezentowanie fizjoterapeutów. Ustawa wprowadza Krajowy Rejestr Fizjoterapeutów, który ma zapewnić pacjentom i pracodawcom powszechny dostęp do informacji, czy dana osoba ma uprawnienia do wykonywania zawodu.

Poselski projekt przewiduje, że wykonywanie zawodu fizjoterapeuty polega na udzielaniu świadczeń zdrowotnych zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej i kwalifikacjami wynikającymi z poziomu wykształcenia. Katalog zadań zawodowych fizjoterapeuty miałby być uzupełniony o zapis, że wykonywanie zawodu polega też na wdrożeniu postępowania fizjoterapeutycznego zgodnie z celem skierowania na rehabilitację leczniczą i realizowaniu zleceń lekarskich.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH