Sejm: komisja zdrowia za przesunięciem terminu kontraktowania Fot. Archiwum RZ (zdjęcie ilustracyjne)

Umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej mogą zostać przedłużone do 30 czerwca 2017 r. - zakłada poselski projekt PiS, który we wtorek (15 grudnia) poparła sejmowa komisja zdrowia. Jest to związane z koniecznością opracowania map potrzeb zdrowotnych.

Znowelizowana w połowie ubiegłego roku ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej wprowadziła konieczność sporządzania map potrzeb zdrowotnych, które następnie będą uwzględniane przy kontraktowaniu świadczeń przez NFZ.

"Przewidziany w zmienianej ustawie okres 3 miesięcy pomiędzy sporządzeniem i opublikowaniem map potrzeb zdrowotnych a terminem wygaśnięcia obowiązujących umów (30 czerwca 2016 r.) wydaje się okresem niewystarczającym, by w pełni przygotować się do postępowań w sprawie zawierania umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej" - oceniają autorzy projektu kolejnej nowelizacji.

Ich zdaniem konieczne jest wydłużenie okresu, na jaki mogą zostać przedłużone (aneksowane) umowy z NFZ. Proponują, by było to możliwe najpóźniej do 30 czerwca 2017 r. - To przesunięcie nie będzie automatyczne: będzie wymagało wniosku dyrektora odpowiedniego oddziału wojewódzkiego NFZ i będzie wymagało zgody świadczeniodawcy - mówił podczas wtorkowego (15 grudnia) posiedzenia sejmowej komisji zdrowia poseł Tadeusz Dziuba (PiS).

Wyjaśniał, że zmiana przepisów jest podyktowana tym, że mapy potrzeb zdrowotnych nie zostały jeszcze zatwierdzone, a kontraktowanie świadczeń powinno je uwzględniać.

Zdaniem posłanki Beaty Małeckiej-Libery (PO), wystarczające byłoby ewentualne przesunięcie kontraktowania do końca 2016 r. Z kolei przewodniczący komisji zdrowia Bartosz Arłukowicz (PO) pytał, na jaki czas będą podpisywane kontrakty w czerwcu 2017 r., skoro minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zapowiadał likwidację NFZ od 2018 r.

Dziuba wyjaśnił, że ustalając taki termin kontraktowania, autorzy projektu "wzorowali się na dotychczasowych doświadczeniach". Podkreślił, że jest to jedynie termin graniczny, a "w poszczególnych przypadkach ta procedura może zostać skrócona, o ile bieżąca praktyka będzie na to zezwalała". Dodał, że autorzy projektu nie łączyli zmiany terminu kontraktowania z planami likwidacji NFZ

Wiceminister zdrowia Piotr Gryza powiedział, że przygotowany projekt jest "potrzebny i zasadny”. Dodał, że data likwidacji NFZ "będzie przedmiotem odrębnej regulacji prawej" i dopiero wówczas termin ten zostanie ustalony.

Projektowana nowela ma wejść w życie 1 stycznia 2016 r.

Niedawno portal rynekzdrowia.pl zapytał menedżerów zarządzających szpitalami, co sądzą o kolejnym już odłożeniu postępowań konkursowych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH