Sejm: komisja zdrowia przyjęła plan budżetu NFZ na 2017 rok Plan finansowy NFZ na 2017 zakląda wzrost przychodów płatnbika o 4 mld zł; FOT. PTWP

Sejmowa komisja zdrowia pozytywnie zaopiniowała plan finansowy NFZ na 2017 r.  Zakłada on wzrost przychodu Funduszu w stosunku do obecnego o ponad 4 miliardy zł. W sumie w kasie płatnika ma znaleźć się ponad 77 miliardów zł.

Jak informował komisję zdrowia Dariusz Jarnutowski, dyrektor Departamentu Ekonomiczno-Finansowego NFZ 93 proc. wydatków Funduszu pochłoną koszty świadczeń opieki zdrowotnej.

Posłowie dopytywali, czy przy założeniach dotyczących wysokości przychodów NFZ nie wykazano się nadmiernym optymizm.

Posłanka Beata Małecka-Libera ( PO) zwracała uwagę, że zakładanie zwiększenia przychodów aż o 4 miliardy zł powinno być poparte wskaźnikami makroekonomicznymi, a te nie dają podstaw do formułowania tak optymistycznych prognoz.

Posłowie wskazywali, że w kraju nie zmniejszyła się znacząco liczba bezrobotnych, co dawałoby podstawy do założenia wzrostu wpływów z tytułu składek.

W trakcie dyskusji zwracano uwagę, że dodatkowo budżet płatnika został obciążony o takie wydatki  jak opieka medyczna dla osób nieubezpieczonych czy podwyżki dla pielęgniarek.

- Co będzie przy sztywno założonych wydatkach , jeżeli okaże się, że przychody płatnika będą niższe niż zakładane? - pytała posłanka Elżbieta Radziszewska (PO).

Dariusz Jarnutowski wyjaśniał, że w uzasadnieniu budżetu podano, iż przychody prognozuje się w oparciu o zwiększone wpływy do państwowej kasy, które będą efektem uszczelnienia systemu podatkowego.

Projekt jest oparty na analizie przeprowadzonej przez resort finansów i opiera się głównie na przewidywanym planowanym wzroście dochodów z tytułu składek ZUS i KRUS.

Ostatecznie sejmowa komisja zdrowia przyjęła przedstawiony projekt planu budżetu NFZ na 2017 r. 


 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH