Sejm: komisja za odrzuceniem projektów PO i obywatelskiego ws. finansowania służby zdrowia Komisja Zdrowia opowiedziała się za odrzuceniem obu projektów Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Sejmowa Komisja Zdrowia opowiedziała się w środę (28 lutego) za odrzuceniem projektów zakładających zwiększenie nakładów na służbę zdrowia: przygotowanego przez PO - do 6 proc. PKB w 2021 r. oraz obywatelskiego - do 6,8 proc. w roku 2021.

Na posiedzeniu komisji odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu noweli ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz rozpatrzenie obywatelskiego projektu nowelizacji tejże ustawy. W czasie posiedzenia doszło do ożywionej dyskusji między politykami PO i PiS.

- Złożyliśmy projekt ustawy mówiący o zwiększeniu finansowania systemu zdrowia do poziomu 6 proc. PKB do 2021 r. - powiedział Bartosz Arłukowicz (PO), uzasadniając projekt Platformy Obywatelskiej. Wskazał, że zwiększenie wydatków publicznych na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB wymaga znalezienia źródła finansowania 26,7 mld zł w ciągu czterech lat.

Dodatkowe pieniądze - jak mówił - mają służyć zwiększeniu finansowania świadczeń medycznych oraz wzrostowi wynagrodzeń pracowników wykonujących zawody medyczne. - Projekt jest wynikiem długiej dyskusji publicznej, która toczyła się w Polsce, wielu konsultacji społecznych. Projekt przyspiesza to, co zostało przyjęte przez stronę rządową - wskazał.

Tomasz Latos (PiS) ocenił, że oba projekty "dotyczą problemu, który właśnie został przez rząd i parlament uregulowany". -Sprawa znalazła swój szczęśliwy finał. (...) Wydaje się, że państwo jesteście cokolwiek spóźnieni, przynajmniej o parę lat. (...) W czasach kiedy mieliście państwo wszystkie instrumenty - od większości parlamentarnej, poprzez rząd, na prezydencie kończąc - nic w tej sprawie nie zrobiliście - powiedział polityk PiS.

Alicja Chybicka (PO) oceniła, że należy pracować nad projektem bo "widać, iż pakiet podpisany przez ministra zdrowia z lekarzami rezydentami nie zaskutkował tak, jak się tego spodziewano", czyli m.in. ponownym podpisywaniem przez nich klauzul opt-out, w których wyrażają zgodę na dłuższa prace, co wielu szpitalom umożliwia zapewnienie opieki lekarskiej. Także Lidia Gądek (PO) przekonywała, że wszelkie inicjatywy, które są podejmowane w obszarze wzrostu nakładów są "godne polecenia i konieczne".

Józefa Hrynkiewicz (PiS) podkreśliła, że "rząd po raz pierwszy przyjął na siebie odpowiedzialność, że wydatki będą rosły". - Tymczasem państwo występujecie z projektem, który nie jest wyrazem, troski o to, by lepiej funkcjonowała ochrona zdrowia bo gdyby to państwa interesowało, to rozpatrywaliśmy kilka różnych bardzo projektów, które zostały zgłoszone do prac w komisji, a nie państwa cyniczną próbę zrobienia następnej awantury, następnego jazgotu. (...) To jest niepoważne - oceniła.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH