Sejm: komisja przyjęła rządowy projekt zwiększenia wydatków na zdrowie Podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia, 8 listopada 2017 r.; FOT. PTWP/Sejm

Wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB w 2025 r. przewiduje rządowy projekt ustawy, za którym w środę (8 listopada) opowiedziała się sejmowa komisja zdrowia. Posłowie przyjęli poprawki zaproponowane przez PiS.

Projekt zakłada stopniowy wzrost nakładów na ochronę zdrowia - w 2018 r. na ten cel będzie przeznaczone 4,67 proc. PKB, a rok później 4,86 proc. W 2025 ten wskaźnik ma wynieść 6 proc. Przypomnijmy, że średnia tych wydatków w krajach OECD to obecnie 6,8 proc. PKB.

Szybciej raczej nie będzie
Dodatkowe środki w pierwszej kolejności mają być przeznaczane na finansowanie (w formie dotacji dla NFZ) świadczeń opieki zdrowotnej.

Posłowie przyjęli dwie poprawki zaproponowane przez wiceprzewodniczącego komisji Tomasza Latosa (PiS), które - jak mówił poseł - miały na celu skorelowanie projektu ustawy z przepisami dotyczącymi tzw. sieci szpitali.

Komisja odrzuciła natomiast poprawki zgłaszane przez kluby Kukiz'15, PO i Nowoczesnej, które m.in. przewidywały szybszy i większy wzrost nakładów na zdrowie. Nie przyjęto też poprawki przewidującej powołanie w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zespołu, który miałby wyznaczać mierzalne cele dla rządu w dziedzinie ochrony zdrowia.

W skład zespołu mieli wchodzić przedstawiciele organów administracji publicznej, jednostek samorządu terytorialnego, organizacji pracodawców, związków i samorządów zawodowych oraz organizacji pacjenckich.

Pacjenci: to dopiero początek zmian
- Ta ustawa jest początkiem, a nie końcem zmian. Trzeba stworzyć system pacjentocentryczny - mówił podczas posiedzenia komisji przedstawiciel Fundacji Onkologicznej Alivia Wojciech Wiśniewski.

- W końcu doczekaliśmy się dyskusji o tym, że wzrost nakładów na system ochrony zdrowia jest potrzebny i pada kwota 500 mld zł, które jest źródłem niespotykanego finansowania, ale i źródłem niespotykanej odpowiedzialności. Dlatego że samo dolanie pieniędzy niczego nie da - powiedział Wiśniewski, reprezentujący na posiedzeniu komisji 40 organizacji pacjenckich z całego kraju.

- Mamy polityki publiczne do wszystkiego, do budowy infrastruktury drogowej, energetycznej. System ochrony zdrowia, pomimo że jest drugą pozycją wydatków publicznych w Polsce, strategii się nie doczekał - zaznaczył.

- Odpowiedzialność za te środki publiczne wymaga tego, żeby powiedzieć pacjentom, co z tego będą mieli, a także podatnikom, do których kieszeni chcemy sięgnąć, bo wobec starzejącego się społeczeństwa ta dyskusja będzie powracać - powiedział Wiśniewski.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH