Sejm: komisja przyjęła projekt noweli ustawy o zawodzie fizjoterapeuty Przeciwko nowelizacji jest całe środowisko fizjoterapeutów, liczna grupa lekarzy i innych zawodów medycznych Fot Archiwum

Sejmowa Komisja Zdrowia przyjęła w pierwszym czytaniu projekt nowelizujący ustawę o zawodzie fizjoterapeuty. Niemal pewne jest, że trafi on pod obrady Sejmu jeszcze w tym tygodniu i zostanie przyjęty. Fizjoterapeuci zapowiadają w środę (18 maja) protest przed Sejmem.

Tym samym nowela zablokuje wejście w życie ustawy przyjętej przez Sejm poprzedniej kadencji. Przeciwko nowelizacji jest całe środowisko fizjoterapeutów, liczna grupa lekarzy i innych zawodów medycznych - w sumie, co najmniej pół miliona Polaków.

Uzasadnienie wzbudza emocje
Posłanka Józefa Hrynkiewicz (PiS) w uzasadnieniu projektu nowelizacji podkreślała, że uchwalona 25 września ub.r. ustawa o zawodzie fizjoterapeuty, która ma wejść w życie 31 maja, wymaga zmian, a nowela jest właśnie odpowiedzią na tę potrzebę.

- Usuwa wątpliwości, na które wskazywano w przyjętej ustawie. Nowe przepisy akcentują zróżnicowanie kwalifikacji i wykształcenia tej grupy zawodowej, co musi uwzględniać uprawnienia fizjoterapeutów, a czego brakuje w obecnej ustawie. Regulują współpracę z lekarzem, wgląd do dokumentacji medycznej, czy odpowiedzialność zawodową - wyjaśniała.

Posłowie opozycji jak i obecni na obradach komisji przedstawiciele fizjoterapeutów stanowczo występowali przeciwko próbom wprowadzenia zmian do ustawy. Jak podkreślali, pierwsze jej czytanie powinno mieć miejsce na posiedzeniu Sejmu, a nie w komisji, ponieważ całkowicie zmienia przyjęte już ustawą prawa, np. likwiduje powołany samorząd zawodowy.

Dlatego posłowie wystąpili z wnioskiem o przerwanie procedowania nowelizacji w obecnym trybie.

Poseł Jarosław Sachajko (Kukiz '15) wystąpił z wnioskiem o przerwanie procedowania projektu w komisji i o jego wysłuchanie publiczne. Jak argumentował, nie może być tak, że zmienia się prawo dotyczące funkcjonowania licznego środowiska i nie uwzględnia się jego głosu.

- Nad ustawą, którą podpisał prezydent, pracowano wiele lat. Korzystano przy tym z wiedzy i doświadczenia ekspertów z różnych dziedzin. Obecnie w ciągu dwóch dni narzuca się regulacje, które w ogóle nie były konsultowane ze specjalistami. Dajmy wejść w życie obecnej ustawie, przyglądajmy się jak funkcjonuje i pracujmy nad nią dalej w spokoju - apelował poseł.

Jego wniosek nie został jednak przyjęty.

Bez samorządu
Najwięcej uwag posłowie mieli do faktu, że nowelizacja ustawy nie przewiduje powołania samorządu zawodowego fizjoterapeutów, choć posłanka Hrynkiewicz wyjaśniała, że przyczyną jest brak katalogu i rejestru fizjoterapeutów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH