Sejm: komisja przeciwko odroczeniu terminu przekształcania szpitali

Przesunięcie o trzy lata obowiązku przekształcenia w spółki zadłużonych szpitali przewiduje projekt nowelizacji ustawy o działalności leczniczej przygotowany przez posłów PiS. Sejmowa komisja zdrowia w środę (6 marca) opowiedziała się za jego odrzuceniem.

Ustawa o działalności leczniczej weszła w życie 1 lipca 2011 r.; była kluczową ustawą rządowego pakietu zdrowotnego, przygotowanego przez b. minister zdrowia Ewę Kopacz; dotyczy m.in. przekształceń szpitali w spółki.

Zgodnie z ustawą samorządy, które nie przekształcą szpitali, będą musiały pokryć ich ujemny wynik finansowy w ciągu trzech miesięcy od upływu terminu zatwierdzenia sprawozdania finansowego. W przypadku niewywiązania się z tego obowiązku samorządy w ciągu 12 miesięcy będą zmuszone do zmiany formy organizacyjno-prawnej szpitala (przekształcenia go w spółkę kapitałową lub jednostkę budżetową) lub jego likwidacji.

Samorządy, które zdecydują się na przekształcenie, mogą skorzystać z umorzenia zobowiązań publicznoprawnych. Podmioty tworzące szpitale-spółki otrzymają dotację w wysokości wartości umorzonych w wyniku ugody kwoty głównej lub odsetek z tytułu zobowiązań cywilnoprawnych oraz wynikających z zaciągniętych kredytów bankowych pozostałych do spłaty. Warunkiem uzyskania dotacji jest wpisanie spółki powstałej z przekształcenia do rejestru przedsiębiorców nie później niż 31 grudnia 2013 roku.

Według autorów nowelizacji obowiązek przekształcenia zadłużonych szpitali w spółki trzeba przesunąć o 36 miesięcy, a takie rozwiązanie pozwoli "na korektę źle oszacowanych przez NFZ procedur, które doprowadzają szpitale do ujemnego wyniku finansowego".

Przewodniczący komisji zdrowia Bolesław Piecha (PiS) uzasadniając projekt, podkreślił, że zadłużenie szpitali publicznych przekroczyło już 11 mld złotych. - Środki przewidziane na ewentualne wsparcie przekształceń są daleko niewystarczające i nie spowodują wsparcia kapitałowego przekształconych szpitali, ale za to zrujnują budżety wielu samorządów - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki poinformował, że resort zdrowia ma negatywne stanowisko ws. projektu. Posłanka Elżbieta Radziszewska (PO) oceniła, że projekt to bubel prawny i zgłosiła wniosek o odrzucenie go w pierwszym czytaniu. Także Jarosław Katulski (PO) krytykował projekt i podkreślał, że jest on tylko gestem politycznym i próbą odsunięcia w czasie rozwiązań prawnych.

Projekt noweli poparł Marek Balt (SLD), który stwierdził, że zapis o konieczności przekształcania zadłużonych szpitali w spółki powinien być nie tylko odsunięty w czasie, ale całkowicie zlikwidowany.

Za odrzuceniem projektu w pierwszym czytaniu głosowało 17 posłów, a przeciwko opowiedziało się 10. Ostateczną decyzję w sprawie dalszych losów projektu podejmie w głosowaniu Sejm.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH