Sejm: komisja odrzuciła poprawkę umożliwiającą internistom pracę w POZ po 2024 r. Posłowie nie poparli poprawki, która miała umożliwić internistom pracę w POZ także po 2024 r. - Obecnie w POZ pracuje więcej internistów niż lekarzy rodzinnych. Może dojść do dramatu - przestrzega prof. Jacek Imiela. Fot. Shutterstock

Sejmowa komisja zdrowia negatywnie zaopiniowała zgłoszoną przez PO poprawkę do projektu ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej, która miała umożliwić internistom podejmowanie pracy w POZ także po 2024 r. MZ zapewniało, że po tym terminie interniści nadal będą mogli prowadzić swoich pacjentów.

W czwartek (26 października) komisja zdrowia negatywnie zaopiniowała zgłoszony podczas drugiego czytania wniosek PO o odrzucenie projektu w całości. Posłowie nie poparli także poprawki, która miała umożliwić internistom pracę w POZ także po 2024 r. Uwagi do tej poprawki zgłaszało biuro legislacyjne.

Zgodnie z projektem docelowo lekarzem POZ będzie specjalista medycyny rodzinnej (lub lekarz w trakcie specjalizacji) oraz specjalista II stopnia medycyny ogólnej. W POZ będą także mogli pracować pediatrzy. Ze względu na niedobór lekarzy medycyny rodzinnej, zaproponowano, by w POZ mogli pracować także lekarze ze specjalizacją I stopnia medycyny ogólnej lub chorób wewnętrznych, którzy rozpoczęli udzielanie świadczeń zdrowotnych z zakresu POZ przed końcem 2024 r.

Interniści ostrzegają: może dojść do dramatu
Posłanka PO Lidia Gądek przekonywała, że umożliwienie internistom pracy w POZ po 2024 r. "zabezpieczy funkcjonowanie POZ z doświadczonymi, dobrze przygotowanymi kadrami medycznymi".

Konsultant krajowy w dziedzinie chorób wewnętrznych Jacek Imiela zwracał uwagę, że obecnie w POZ pracuje więcej internistów niż lekarzy rodzinnych.

- Jeżeli od 2025 r. nie będziemy mogli jako interniści być przyjmowani do pracy w POZ, może dojść do dramatu. (...) To jest sprawa dotycząca perspektyw i losów chorych, którzy są leczeni ambulatoryjnie - powiedział.

Wiceminister zdrowia Marcin Czech odpowiadał, że od 2025 r. lekarze interniści będą mogli kontynuować pracę w POZ.

- Po grudniu roku 2024 interniści będą mogli nadal prowadzić swoich pacjentów, nie będą za to tworzyć list tych pacjentów do swoich praktyk - powiedział.

Zwrócił też uwagę, że wśród młodych lekarzy wzrasta zainteresowanie specjalizacją z medycyny rodzinnej.

Głosy dwa razy liczone
Za poprawką PO głosowało 11 posłów, 15 było przeciwnych. Po tym głosowaniu jeden z posłów zgłosił, że posłanka PiS Józefa Hrynkiewicz "głosowała za pana Skuteckiego (Pawła Skuteckiego, posła Kukiz'15 - PAP), którego nie ma przy stanowisku". Posłanka Hrynkiewicz poprosiła o reasumpcję głosowania.

comments powered by Disqus
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH