Sejm: komisja cyfryzacji zacznie prace m.in. od centralnego wykazu ubezpieczonych

Sejmowa komisja administracji i cyfryzacji w pierwszej kolejności zajmie się m.in. stanem prac nad budową elektronicznego systemu wykazu ubezpieczonych i zapozna się z planami MAC, które w przyszłym tygodniu ma przedstawić szef tego resortu Michał Boni.

W środę (5 grudnia) podczas drugiego posiedzenia nowej sejmowej komisji posłowie przyjęli plan pracy na najbliższe pół roku. W pierwszej kolejności wysłuchają oni informacji rządu nt. zaawansowania prac nad budową systemu elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ), który - jak podkreśliła szefowa komisji Julia Pitera (PO) - jest sprawą bardzo pilną.

System ten ma umożliwić placówkom ochrony zdrowia (mającym umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia) dostęp online do Centralnego Wykazu Ubezpieczonych, który prowadzi NFZ. Pozwoli to na szybkie sprawdzenie, czy osoba korzystająca ze świadczeń zdrowotnych posiada uprawnienia.

Dzięki temu pacjenci będą zwolnieni z dotychczasowego obowiązku okazywania dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie (książeczki ubezpieczeniowej lub druku RMUA). Wystarczy, że w szpitalu, przychodni czy gabinecie podadzą swój PESEL i przedstawią dokument potwierdzający tożsamość. W przypadku noworodków i niemowląt do trzeciego miesiąca życia rodzice będą mogli podać swój PESEL.

Pod koniec listopada szef MAC zapewniał, że nie ma żadnych zagrożeń dla wprowadzenia od 1 stycznia elektronicznego systemu potwierdzania ubezpieczenia zdrowotnego, a testy systemu przebiegają sprawnie.

- Pracujemy bardzo intensywnie, analizujemy bazy danych. Obecnie prowadzone są testy z udziałem świadczeniodawców, około 30 proc. z nich jest już gotowych do uruchomienia systemu, w najbliższych tygodniach będą kolejni - powiedział Boni.

Komisja administracji i cyfryzacji na posiedzeniu w przyszłym tygodniu wysłucha także informacji szefa MAC o stanie prac i planach resortu.

Zgodnie z decyzją Sejmu, komisja administracji i cyfryzacji ma zajmować się sprawami administracji państwowej, łączności radiowej i telefonicznej, sieci komputerowych oraz telekomunikacji. Dotychczasowa sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych została już przekształcona w komisję spraw wewnętrznych, do której należą sprawy bezpieczeństwa, ładu i porządku publicznego.

Zmiana w komisjach sejmowych ma odpowiadać podziałowi resortów w Radzie Ministrów. W powołanym w listopadzie 2011 r. rządzie Donalda Tuska w miejsce Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji powstały ministerstwa: Spraw Wewnętrznych oraz Administracji i Cyfryzacji.

Czytaj też. NFZ: pacjent uzyska dostęp do Rejestru Usług Medycznych i sprawdzi, czy jest ubezpieczony

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH