Sejm: kluby za przepisami ws. kontroli kolejek do świadczeń

Świadczeniodawcy będą musieli przekazywać do NFZ lub Ministerstwa Zdrowia numery PESEL pacjentów oczekujących w kolejkach - zakłada nowela ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, którą w czwartek (2 grudnia) poparły wszystkie kluby poselskie.

Nowela wprowadza obowiązek przekazywania przez świadczeniodawców szerszego zakresu danych dotyczących list oczekujących na świadczenia inne niż wysokospecjalistyczne (w szczególności dotyczących numeru PESEL). Chodzi o świadczenia, do których są najdłuższe kolejki.

Zakres wymaganych danych zostanie określony w rozporządzeniu, w którym będą wskazane także świadczenia.

Dotychczas przekazywano dane o łącznej liczbie i średnim czasie oczekiwania. Zdaniem MZ, nie pozwalało to na prowadzenie jakichkolwiek analiz w tym zakresie. 

Joanna Mucha (PO) przypomniała, że projekt wchodzi w skład rządowego pakietu ustaw zdrowotnych. Jak mówiła, nowe przepisy umożliwią kontrolę kolejek do lekarzy, a tym samym przyczynią się do wyeliminowania patologii, które wydłużają czas oczekiwania na świadczenia. 

Z kolei Bolesław Piecha (PiS) zwrócił uwagę, że w noweli wydłużono także okres wydania rozporządzeń dot. m.in. kontroli żywności, szczepień ochronnych i epidemiologii, który określiła poprzednia nowela tej ustawy z 2009 r. W ocenie Piechy, wprowadza to zagrożenie dla bezpieczeństwa zdrowotnego. 

Podobnego zdania była Elżbieta Streker-Dembińska (SLD). Jej zdaniem nowela nie jest „żadną rewolucją”. 

– To jest ustawa korygująca, naprawiająca błędy – mówiła posłanka.

Jak podkreśla Ministerstwo Zdrowia, projekt ma na celu usprawnienie zarządzania listami oczekujących na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Jak wynika np. z danych Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, około 30 proc. pacjentów zapisuje się jednocześnie do kilku lekarzy tej samej specjalizacji, blokując tym samym miejsca w kolejkach. 

W noweli zaproponowano także rozwiązanie, które przewiduje przekazywanie wszystkich środków dotacji celowej ministra zdrowia wyłącznie na świadczenia opieki zdrowotnej dla nieubezpieczonych. 

Dotychczas ze środków dotacji były pokrywane także koszty administracyjne NFZ. W 2009 r. było to ponad 1 mln zł, czyli o taką kwotę było mniej środków na świadczenia zdrowotne. Rozwiązanie to ma dotyczyć np. kobiet w ciąży, dzieci do 18. roku życia, uzależnionych od narkotyków, skazanych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH