Sejm: kluby poselskie bez dyscypliny na głosowaniach ws. in vitro

Kluby poselskie nie przewidują dyscypliny na piątkowych (29 października) głosowaniach nad projektami regulującymi kwestię zapłodnienia in vitro.

Posłowie będą głosowali nad sześcioma projektami dotyczącymi in vitro. Trzy z nich zgłosiła Małgorzata Kidawa-Błońska (PO). Wśród projektów są także propozycje przedstawione przez: Jarosława Gowina (PO), Bolesława Piechę (PiS) oraz Teresę Wargocką (PiS). Podczas ubiegłotygodniowej debaty w Sejmie złożono kilka wniosków o odrzucenie projektów, ale także o skierowanie ich do prac w komisjach.

– Złożyliśmy wnioski o odrzucenie projektów posłanki Kidawy-Błońskiej, ale nie będzie dyscypliny podczas głosowania – powiedział PAP przewodniczący sejmowej komisji zdrowia Bolesław Piecha (PiS). Dodał, że w przypadku odrzucenia projektów zgłoszonych przez PiS, nie wyklucza poparcia dla propozycji Gowina. 

Z kolei wiceprzewodnicząca komisji zdrowia Beata Małecka-Libera (PO) powiedziała PAP, że jej zdaniem, „skrajne projekty”, zakazujące in vitro, nie powinny trafić do prac w komisji. Dodała, że w klubie PO podczas głosowań nie będzie dyscypliny.

Także Marek Balicki (SLD) podkreślił w rozmowie z PAP, że w jego klubie nie będzie dyscypliny w sprawie głosowań. 

Ewa Kierzkowska (PSL) podczas debaty nad projektami ws. in vitro oświadczyła, że w sprawach sumienia jej klub nie stosuje partyjnej dyscypliny. PSL chce pracować nad wszystkimi projektami. 

Minister zdrowia Ewa Kopacz powiedziała w czwartek (28 października), że popiera projekt Kidawy-Błońskiej. Dodała, że współpracowała przy jego tworzeniu. Pytana, czy ustawy zakazujące stosowania metody in vitro (zgłoszone przez posłów PiS) powinny trafić do prac w komisjach, Kopacz odpowiedziała, że w jej odczuciu – nie. 

– Żyjemy w XXI wieku, metoda in vitro nie jest metodą obligatoryjną, daje szanse tym, którym nie przeszkadza światopogląd na skorzystanie z niej. W związku z tym nie zmuszamy do tego, mówimy: jest szansa. Jeśli jest ta szansa, to ty decydujesz we własnym sumieniu, we własnym rozumie, czy chcesz z tej szansy skorzystać – powiedziała minister zdrowia. 

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski wezwało w środę (27 października) do modlitwy o uchwalenie w sprawie in vitro ustawy zgodnej z Dekalogiem. Hierarchowie apelują do wszystkich wierzących w Polsce „o gorliwą modlitwę, aby parlamentarzyści i politycy w sprawach dotyczących moralności podejmowali uchwały zgodne z sumieniem uformowanym w świetle Dekalogu”. 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH