Sejm: kluby poprą zmiany w Ustawie o prawach pacjenta i RPP Sejm: kluby parlamentarne poprą zmiany w Ustawie o prawach pacjenta i RPP. Fot. Archiwum

W czwartek (23 marca) podczas posiedzenia Sejmu wszystkie kluby parlamentarne zadeklarowały poparcie ustawy o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (RPP). Zaznaczano, że poprawki są porządkowe, a sama ustawa ma istotne znaczenie dla pacjenta.

Sprawozdanie komisji przedstawiła posłanka Barbara Dziuk (PiS).

- W dniu dzisiejszym komisja zdrowia pochyliła się nad poprawkami, które zgłosił Senat. Rozpatrzyła uchwałę Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw - druk nr 1384 - mówiła posłanka PiS.

Oświadczyła, że komisja zdrowia wydała pozytywną opinię i prosi o przyjęcie poprawek. Zaznaczyła przy tym, że ustawa doprecyzowuje najważniejsze przepisy z punktu widzenia pacjenta, jego bezpieczeństwa i danych nt. jego zdrowia.

Posłanka Elżbieta Gelert (PO) powiedziała, że poprawki mają charakter porządkowy i klub PO będzie głosował przeciw odrzuceniu uchwały.

- Istotą projektu jest doprecyzowanie przepisów związanych z prawami pacjenta, zwłaszcza tych dotyczących dokumentacji medycznej, uprawnień Rzecznika Praw Pacjenta oraz zakresu obowiązków i zasad funkcjonowania wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. Ustawa gwarantuje pacjentom lepszy dostęp do dokumentacji medycznej, a także usuwa szereg wątpliwości, które mogły być przyczyną sporów interpretacyjnych - mówił z kolei poseł Marek Ruciński (Nowoczesna).

Powiedział, że poprawki mają bardziej charakter redakcyjny niż merytoryczny, zatem istota ustawy i szczegółowe rozwiązania się nie zmieniły. - Dlatego klub poselski Nowoczesna będzie głosował za przyjęciem projektu - skwitował. 

Również Paweł Skutecki z klubu Kukiz'15 zapowiedział poparcie projektu, ale zaznaczył: - Chciałbym zwrócić uwagę, że jako klub wciąż czekamy na faktyczne działania związane z tym, co jest w tej ustawie zapisane w artykule 20. Sprecyzował, że chodzi o "prawo do poszanowania godności, które obejmuje także prawo do umierania w spokoju i godności".

- Później czytamy, że pacjent ma prawo do leczenia bólu. Fajnie, że ta ustawa wejdzie w życie, natomiast umierający czekają na medyczną marihuanę - oświadczył.

Posłanka PiS Józefa Hrynkiewicz podkreśliła, że "jest to ustawa bardzo dobra, jest to bardzo dobry krok w kierunku ochrony praw pacjenta w polskim systemie ochrony zdrowia".

Za przyjęciem projektu ma również głosować PSL.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH