Sejm: jest nowelizacja ustawy o uzdrowiskach

Sejm znowelizował w czwartek (20 stycznia) ustawę o uzdrowiskach. W myśl noweli, w najbardziej chronionej strefie uzdrowisk nie będą mogły powstawać m.in. stacje bazowe telefonii komórkowej.

Za przyjęciem nowelizacji głosowało 425 posłów, trzy osoby wstrzymały się od głosu. 

Zgodnie z ustawą, wydzielone na terenie uzdrowisk trzy strefy ochronne ulegną pewnym modyfikacjom. W strefie A najbardziej chronionej, mają znaleźć się wszystkie budynki i urządzenia związane z lecznictwem, a tereny zielone mają stanowić co najmniej 65 proc. powierzchni. W strefie B będą zlokalizowane m.in. obiekty usługowe i turystyczne, a zieleń zajmować ma co najmniej 50 proc. powierzchni. Strefa C ma być obszarem mającym wpływ na zachowanie walorów krajobrazowych i klimatycznych: udział terenów biologicznie czynnych ma w niej wynosić nie mniej niż 45 proc. W trakcie procedowania nad projektem posłowie zrezygnowali z określenia minimalnej wielkości strefy A. Gmina sama będzie decydować o jej powierzchni. 

Podczas czwartkowego głosowania do noweli wprowadzono poprawkę zakładającą, że w strefie A oprócz zakładów lecznictwa uzdrowiskowego mogą być zlokalizowane także „inne obiekty służące lecznictwu uzdrowiskowemu, obsłudze pacjenta lub turysty, w zakresie nieutrudniającym funkcjonowania lecznictwa uzdrowiskowego, w szczególności: pensjonaty, restauracje lub kawiarnie”. 

Oprócz stacji bazowych telefonii komórkowej, w strefie A nie mogą powstawać m.in. obiekty handlowe o powierzchni użytkowania większej niż 400 m kw., budynki mieszkalne, stacje paliw, pola biwakowe, targowiska, z wyjątkiem punktów sprzedaży pamiątek, wyrobów ludowych, produktów regionalnych, w formach i miejscach wyznaczonych przez gminę. 

Podczas czwartkowych głosowań odrzucono poprawkę PO, która zakładała skreślenie obowiązującego dziś przepisu ustawy, który mówi o liście państwowych uzdrowisk, wykluczonych z prywatyzacji. 

Przed głosowaniem tej poprawki Marzena Machałek (PiS) alarmowała, że jest to „najbardziej kontrowersyjny” zapis proponowanej nowelizacji. 

Wiceminister zdrowia Marek Haber przekonywał, że ta poprawka niczemu nie zagraża, bo o tym, czy pacjent ma możliwość leczenia uzdrowiskowego, decyduje kontrakt z NFZ, a nie to, czy jest wykaz państwowych spółek lecznictwa uzdrowiskowego. 

Ostatecznie poprawka przepadła. Przeciwko jej przyjęciu głosowało 232 posłów, za było 195, jedna osoba się wstrzymała.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH