Sejm głosuje nad tzw. pakietem kolejkowym

Posłowie we wtorek ( 22 lipca) rozpoczęli głosowanie nad trzema projektami ustaw z tzw. pakietu kolejkowego i pakietu onkologicznego. Celem nowych regulacji jest poprawa dostępu do specjalistów dla wszystkich pacjentów oraz uprzywilejowanie pacjentów onkologicznych.

Chodzi o nowelizację ustaw: o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych oraz o zawodzie pielęgniarki i położnej, a także o konsultantach w ochronie zdrowia.

Podczas drugiego czytania zgłoszono ponad dwadzieścia poprawek do projektów, większość klubu PiS. W poniedziałek wieczorem poprawki opiniowała sejmowa komisja zdrowia i negatywnie oceniła wszystkie zgłoszone przez klub PiS oraz PSL, zaś pozytywnie - przez klub PO.

Przyjęta pozytywnie została poprawka klubu PO, która przewiduje, że pielęgniarki i położne z tytułem specjalisty, nawet jeżeli mają tylko średnie wykształcenie, będą mogły kierować pacjentów na niektóre badania diagnostyczne. Posłowie z komisji negatywnie odnieśli się m.in. do poprawki klubu PiS, aby wykreślić zapis wprowadzający skierowania do okulisty i dermatologa. Nie uzyskały poparcia komisji także poprawki klubu PSL, aby wszystkie pielęgniarki i położne ubezpieczenia zdrowotnego, bez względu na stopień wykształcenia, mogły kierować pacjentów na określone badania diagnostyczne.

Nowe przepisy wchodzące w skład tzw. pakietu kolejkowego i onkologicznego zakładają zniesienie limitów w onkologii, ale tylko tam, gdzie dotrzymane będą terminy diagnostyki i leczenia oraz zapewniona będzie odpowiednia jakość. Wzmocniona ma być rola lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w kwestii "czujności onkologicznej".

Położony ma być nacisk na leczenie ambulatoryjne, jednodniowe, które jest najbardziej komfortowe dla pacjenta. Leczenie szpitalne ma być prowadzone tylko w przypadkach, w których jest to konieczne, a nie "korzystne organizacyjnie".

Pacjent z podejrzeniem lub rozpoznaniem nowotworu otrzyma Kartę Pacjenta Onkologicznego, która będzie uprawniała do szybkiej diagnostyki i wizyt u specjalistów bez skierowania. Pacjent będzie miał też przydzielonego koordynatora leczenia.

Zmiany mają pozwolić na lepszy dostęp do specjalistów. Świadczeniodawcy mają co tydzień przekazywać do NFZ informację o pierwszym wolnym terminie, w którym dane świadczenie może zostać udzielone.

Pielęgniarki z tytułem magistra będą mogły ordynować określone leki, zaś z tytułem licencjata - wypisywać kontynuację recept na zlecenie lekarza. Mają zyskać także prawo zlecania pewnych badań diagnostycznych.

Zmienić ma się także rola NFZ; wycena z NFZ przeniesiona zostanie do Agencji Oceny Technologii Medycznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH