Sejm: działania przeciwepidemiczne będą bardziej skuteczne

Większą skuteczność działań przeciwepidemicznych i szybsze reagowanie na zagrożenia ma zapewnić omawiana w środę (13 czerwca) w Sejmie nowelizacja ustawy o chorobach zakaźnych. Wszystkie kluby opowiedziały się w drugim czytaniu za przyjęciem wniesionego przez rząd projektu.

Głosowanie nad nowymi przepisami odbędzie się jeszcze podczas tego posiedzenia Izby. Nowe przepisy ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi zapewniają ochronę danych osobowych osób z podejrzeniem zakażenia. Osoby te będą miały obowiązek udzielania sanepidowi szczegółowych informacji dotyczących m.in. miejsc, w których przebywały, czy spożytych potraw.

Nowelizacja ma też zapewnić skuteczny nadzór nad osobami z chorobami, które są objęte obowiązkiem leczenia i muszą być leczone w warunkach izolacji szpitalnej (np. gruźlica, gdy chory prątkuje) lub w warunkach ambulatoryjnych (np. gruźlica, gdy chory nie prątkuje).

Rajmund Miller (PO) podkreślił, że zmiany obejmują sprawy formalnoprawne i nie nakładają nowych zadań, ani nie zmieniają wielkości finansowania inspekcji. - W projektowanej nowelizacji usystematyzowano już obowiązujący zakres obowiązków inspekcji, zapewniono ochronę danych osobowych chorych, co zwiększy skuteczność działań sanitarno-epidemiologicznych - przekonywał.

Według Tadeusza Dziuby (PiS), projekt nowelizacji nie rozwiązuje problemów epidemiologicznych kraju, np. pogarszającego się stosunku Polaków do szczepień, wykrywalności wirusów HIV czy wirusowego zapalenia wątroby typu C. Z kolei Piotr Chmielowski (Ruch Palikota) poparł zmiany, jego zdaniem, idące w dobrym kierunku. - Widać tu przemyślaną pracę, zmiany poprawiają organizację i ułatwiają komunikację pomiędzy organami inspekcji. Dzięki tej nowelizacji znikają wątpliwości interpretacyjne - kto, za co odpowiada, gdzie i kiedy - mówił.

Poparcie dla projektu zadeklarowała Solidarna Polska. Jacek Czerniak (SLD) również poparł projekt, ale zastanawiał się, czy nowe przepisy nakładające na kierowników podmiotów leczniczych zapewnienie w placówkach dobrych warunków sanitarnych i epidemiologicznych będą obejmowały również placówki inne niż szpitale.

Główny Inspektor Sanitarny Przemysław Biliński wyjaśnił, że zmiany w projekcie dotyczą systemu zwalczania i raportowania zakażeń szpitalnych. Inne przepisy zawierają osobno opisaną procedurę dla zapobiegania i raportowania oznaczenia zakażeń lekoopornych. Przypomniał, że np. gruźlica jest wykrywana nie tylko w szpitalach, ale też w ambulatoriach.

GIS zapowiedział już kolejne zmiany, m.in. dotyczące wytwarzania i oznaczania suplementów diety. - Chcemy doprowadzić do sytuacji, że informacje i reklamy o suplementach diety nie będą mogły zawierać stwierdzeń, iż niosą one działanie lecznicze, leczące - mówił Biliński. Głosowania podczas obecnego posiedzenia Sejmu zaplanowano na czwartek i piątek (14 i 15 czerwca). Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH