Sejm: będzie wielkie czytanie o zdrowiu

W środę (27 października) Sejm zajmie się tzw. pakietem zdrowotnym. Planowane są m.in. pierwsze czytania, przyjętych niedawno przez rząd i wciąż wywołujących wiele komentarzy projektów ustaw: o działalności leczniczej, o prawach pacjenta i Rzeczniku Prawa Pacjenta oraz tzw. ustawy refundacyjnej.

Ponadto odbędą się pierwsze czytania rządowych projektów ustaw:

• o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych
• o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi
• o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty
• o Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych
• o zmianie ustawy – Prawo farmaceutyczne
• o systemie informacji w ochronie zdrowia.

Bitwa o leki
Niemal każdy z tych projektów budzi większe lub mniejsze emocje, skłania do licznych komentarzy, opinii, ocen. Nie inaczej będzie podczas parlamentarnej batalii o ostateczny kształt ustaw.

Jednym z najbardziej „głośnych” dokumentów jest projekt Ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, czyli tzw. ustawy refundacyjnej.

Przypomnijmy, że projekt przewiduje m.in., że stałą cenę leku refundowanego Ministerstwo Zdrowia będzie negocjowało z producentem. Od jej wartości będzie ustalana urzędowa marża – w wysokości 5 proc. Ustawa wprowadza nowe rozwiązania dotyczące limitów i poziomów odpłatności za leki. Zmieniono sposób wyznaczania limitu podstawy – z leku najtańszego objętego refundacją, na oparty o udział grupy leków na rynku. Udział ten musi wynosić minimum 15%.

Trudno dziwić się, że ustawa wzbudza tak wielkie kontrowersje, skoro nawet sami przedstawiciele resortu zdrowa nie ukrywają, że na nowych regulacjach ma zyskać pacjent, ale stracić mają hurtownie i apteki.

Przekształcenia, edukacja, roszczenia
Projekt ustawy o działalności leczniczej przewiduje m.in., że samorząd, który nie przekształci SPZOZ-u, pokryje dług placówki w ciągu trzech miesięcy od zatwierdzenia sprawozdania finansowego szpitala.

W przypadku niewywiązania się z tego obowiązku, w ciągu 12 miesięcy będzie musiał zmienić formę organizacyjno-prawną jednostki (z SPZOZ w spółkę kapitałową, jednostkę budżetową, samorządowy zakład budżetowy albo instytucję gospodarki budżetowej).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH