Sejm: barier dla niepełnosprawnych coraz mniej, ale brakuje spójnej polityki

W przestrzeni publicznej miast są elementy dostępne dla osób niepełnosprawnych, np. podjazdy, szerokie przejścia, brakuje jednak spójnej polityki w tym zakresie i regulacji prawnych.

- Przy projektowaniu przestrzeni publicznej, oprócz artystycznej niezależności urbanistów i projektantów, potrzebne są też normy, aby przestrzeń była dostępna dla wszystkich - mówił Jarosław Duda, wiceminister pracy i polityki społecznej, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych na konferencji "Odpowiedzialni za Miasto - Niepełnosprawni w Przestrzeni Miejskiej" jaką zorganizował parlamentarny zespół ds. osób niepełnosprawnych we współpracy z Towarzystwem Urbanistów Polskich.

Jak powiedział Duda, myśląc o znoszeniu barier i dostępności przestrzeni publicznej trzeba brać pod uwagę nie tylko osoby niepełnosprawne, ale także matki z dziećmi czy osoby starsze.

Przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. osób niepełnosprawnych Marek Plura przypomniał, że Polska w ubiegłym roku ratyfikowała Konwencję o prawach osób niepełnosprawnych. Zaznaczył, że jednym z jej głównych założeń jest dbanie o dostępność do przestrzeni publicznej osób niepełnosprawnych.

- Konwencja podkreśla, że to co z założenia jest publiczne i dostępne dla wszystkich, musi być dostępne także dla osób niepełnosprawnych - mówił.

Zwrócił uwagę, że w polskich miastach można znaleźć dobre przykłady zapewnienia dostępności przestrzeni publicznej, jednak są one incydentalne i często związane z rewitalizacją jakiegoś miejsca, a nie polityką miasta.

Prof. Krzysztof Chwalibóg, przewodniczący Polskiej Rady Architektury przekonywał, że przestrzeń publiczną należy projektować tak, aby dostępność zapewniać nie tylko dla jednej wybranej grupy, ale dla wszystkich. Dodał, że osoby niepełnosprawne, matki z dziećmi oraz osoby starsze stanowią znaczną część społeczeństwa, więc trzeba eliminować bariery dostępu do przestrzeni publicznej, aby nie wykluczyć tej znacznej grupy z życia publicznego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH