Sejm: SLD proponuje więcej dni wolnych na opiekę nad dzieckiem

Uzależnienie liczby dni wolnych na opiekę nad dzieckiem od liczby dzieci w rodzinie przewiduje projekt nowelizacji kodeksu pracy przedstawiony przez SLD. Za dalszymi pracami nad nim w komisji opowiedziała się większość klubów .

Jak tłumaczyła podczas środowej (6 lutego) debaty w Sejmie Anna Bańkowska (SLD) obecnie, na podstawie Kodeksu pracy, pracodawca zobowiązany jest do udzielania dwóch dni wolnych w ciągu roku pracownikom wychowującym dzieci w wieku do 14 lat. Liczba dni wolnych jest stała, nie zależy od liczby dzieci, jest też bez znaczenia, czy pracownik wychowuje dziecko samotnie, czy razem z małżonkiem, czy małżonek pracuje zawodowo, czy też sprawuje opiekę nad dzieckiem. 

Autorzy projektu chcą, aby uzależnić wymiar wolnych dni od liczby dzieci: przy wychowaniu jednego dziecka (do lat 14) nadal będą to dwa dni, natomiast przy wychowywaniu dwójki dzieci - trzy dni, a przy wychowywaniu trojki i więcej dzieci - cztery dni. Jak przekonują, jest to uzasadnione, ponieważ potrzeby rodziców są różne i w dużym stopniu zależą od liczby dzieci.

Wnioskodawcy przypominają, że zwrócił na to również uwagę rzecznik praw dziecka Marek Michalak w wystąpieniu do ministra pracy z 2011 r. 

Dni wolne rodzice - w porozumieniu z pracodawcą - wykorzystują w sytuacjach związanych np. z niemożnością pozostawienia dzieci pod opieką innej osoby lub w żłobku, przedszkolu czy szkole, czy też w związku z wizytą u lekarza (obecne przepisy z jednej strony nakładają na opiekunów obowiązek stawienia się z dzieckiem na konieczne szczepienie lub badanie, ale z drugiej nie przewidują zwolnienia z pracy na dopełnienie tego obowiązku). 

W przypadku rodziny z większą liczbą dzieci sytuacje te mogą mieć miejsce częściej. W związku z wychowywaniem większej liczby dzieci spraw z nimi związanych jest więcej, choćby były tego samego rodzaju. W przypadku wykorzystania dni wolnych w celu załatwienia spraw związanych z jednym dzieckiem, rodzice nie mogą już skorzystać z dnia wolnego na inne dziecko - uważają autorzy projektu. 

Autorzy projektu proponują przyznanie dodatkowego dnia wolnego także pracownikom wychowującym dzieci samotnie. W takich przypadkach znacznie częściej może dojść do sytuacji, w której konieczne jest sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem, ponieważ nie można liczyć na pomoc drugiego z rodziców. 

Wnioskodawcy wzięli również pod uwagę sytuacje, w której drugi z opiekunów dziecka nie pracuje zawodowo (tzn. nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym) i proponują, aby w takich okolicznościach wymiar wolnego na dzieci był zmniejszony o jeden dzień. 

O tym, czy projekt trafi do prac w komisji, posłowie zdecydują podczas głosowań


Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH