Sejm: PiS, PO, Kukiz'15, PSL za tzw. specustawą zdrowotną; N się wstrzyma W związku ze zgłoszonymi poprawkami, projekt skierowano ponownie do Komisji Zdrowia. Fot. PTWP

PiS, PO, Kukiz’15 i PSL zapowiedziały w czwartek poparcie tzw. specustawy zdrowotnej, która umożliwi przekazanie dodatkowych, blisko 282 mln zł na zakupy sprzętu. Nowoczesna wstrzyma się od głosu. Opozycja krytykowała zbyt szybki i pobieżny - jej zdaniem - sposób procedowania.

W czwartek (14 września) dobyło się w sejmie drugie czytanie projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej. Pierwsze czytanie miało miejsce w środę na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia. Rząd przyjął projekt we wtorek.

Dodatkowe 281,8 mln zł oznacza ok. 63,8 mln zł na zakup sprzętu dla onkologii, pediatrii i chirurgii; 60 mln zł na sprzęt i aparaturę dla oddziałów neonatologii trzeciego, najwyższego poziomu referencyjnego; 12-24 mln (w zależności od ceny uzyskanej w przetargach) zostanie przeznaczone na zakup 16 tzw. dentobusów, zaś 134 mln - na doposażenia gabinetów profilaktyki zdrowotnej w szkołach.

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podkreśla, że jest to tylko część środków, które zostaną w tym roku skierowane do służby zdrowia. Kwota dodatkowych środków - zarówno z budżetu, jak i NFZ - może łącznie wynieść blisko 3 mld zł.

Anna Czech (PiS) wskazywała, że ustawa ma umożliwić przekazanie środków na zakupy "zawsze potrzebnego sprzętu i aparatury". Jak przyznała, stan infrastruktury w ochronie zdrowia nie jest zadowalający i wciąż wymaga kolejnych inwestycji.

- Istnieje potrzeba dostosowania potencjału diagnostyczno-leczniczego do aktualnych potrzeb społeczeństwa i nowych technologii - wskazała. Celem ustawy jest, jak podkreślała, poprawa jakości udzielanych świadczeń medycznych. Przekazała, że klub PiS będzie głosował za ustawą.

Elżbieta Radziszewska (PO) oceniła, że z "szumnych zapowiedzi resortu", dotyczących dodatkowych środków, została istotnie mniejsza kwota. - Zamiast stopnieć kolejki, stopniały pieniądze - stwierdziła.

- Czy te pieniądze są dobrze nakierowane na potrzeby pacjentów - pytała posłanka wskazując m.in., że trudno obecnie przewidzieć np. jaki zakres świadczeń mają realizować tzw. "dentobusy". Zapowiedziała jednocześnie, że Platforma poprze ustawę, bo "281 mln zł piechotą nie chodzi".

Jerzy Kozłowski (Kukiz'15) ocenił, że nie podlega żadnej dyskusji potrzeba doposażenia placówek w sprzęt, ale kwota niespełna 282 mln zł jest "rażąco niska". - Wymagania i potrzeby są przynajmniej dziesięciokrotnie większe, to kropla w morzu - przekonywał.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH