Sejm: PSL chce ustanowienia 24 lipca Narodowym Dniem Osób po Amputacji Fot. Archiwum

Narodowy Dzień Osób po Amputacji byłby okazją do rozpoczęcia debaty o potrzebach tej grupy, ma również pomóc w zbudowaniu dla niej kompleksowego wsparcia - przekonują pomysłodawcy. Jak informują, każdego roku w Polsce ok. 16 tys. osób doznaje amputacji.

W środę (8 kwietnia) podczas posiedzenia komisji zdrowia posłowie zajmowali się projektem uchwały w sprawie ustanowienia dnia 24 lipca Narodowym Dniem Osób po Amputacji. Z propozycją taką wystąpili posłowie PSL.

Narodowy Dzień Osób po Amputacji ma być okazją do rozpoczęcia debaty o potrzebach tej grupy osób, co w efekcie - zdaniem autorów projektu - przyczyni się do zmniejszenia problemu wykluczenia społecznego i stygmatyzacji osób po amputacji.

Zdaniem autorów projektu dzięki obchodom Narodowego Dnia Osób po Amputacji "polskie społeczeństwo będzie miało okazję poznać najczęstsze przyczyny konieczności podjęcia zabiegu amputacji i sposoby uchronienia się przed zagrożeniami prowadzącymi do amputacji, jak również poznawać zasady udzielania pierwszej pomocy w przypadku zaistnienia takich zagrożeń".

Narodowy Dzień Osób po Amputacji ma być również okazją do podziękowania wszystkim zaangażowanym w pomoc tej grupie osób. Obchody mają również inicjować dyskusje na temat nowoczesnej rehabilitacji oraz przywracania osób po amputacji do funkcjonowania w społeczeństwie i na rynku pracy.

Posłowie komisji zdrowia zwrócili uwagę autorom projektu, że pojęcie amputacji jest bardzo szerokie i obejmuje zarówno amputacje kończyn, jak i usunięcie narządu lub jego części. Objęcie tak szerokiej grupy osób jednym projektem, zdaniem części posłów, może być trudne i nie przyniesie oczekiwanego efektu.

Wiceminister zdrowia Piotr Warczyński również podkreślił konieczność określenia rodzajów amputacji, które będzie obejmował projekt. Zauważył także, że istnieją też inne grupy osób niepełnosprawnych, które nie mają dedykowanego dla nich dnia.

Maciej Orzechowski (PO) zauważył, że pomysł Narodowego Dnia Osób po Amputacji powinien zostać wzbogacony o kompleksowe programy dedykowane tej grupie osób, w przeciwnym przypadku taki projekt może dawać złudne nadzieje na pomoc.

W odpowiedzi na uwagi zgłoszone podczas posiedzenia komisji zdrowia zapowiedziano przeredagowanie treści uchwały. Tym samym głosowanie nad projektem przełożono na inny termin.

Jak informują autorzy projektu uchwały, każdego roku w Polsce ok. 16 tys. osób doznaje amputacji. Najczęściej są one konsekwencją chorób, np. cukrzycy, chorób naczyniowych i nadciśnienia. Dochodzi do nich także w wyniku urazów doznanych w wypadkach komunikacyjnych, w rolnictwie, wypadkach przy pracy oraz w efekcie zdarzeń losowych w gospodarstwach domowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH