Sejm: Nowoczesna chce wykreślenia z porządku obrad projektu dot. sieci szpitali W ocenie Nowoczesnej, nie można pracować nad projektem bez wykazu placówek, które znajdą się w sieci Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Poseł Nowoczesnej Marek Sowa złożył w środę wniosek o wykreślenie z porządku obrad Sejmu punktu dotyczącego rządowego projektu ustawy o sieci szpitali. Jak tłumaczył, nie można pracować nad projektem bez wykazu placówek, które znajdą się w sieci.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński poinformował, że wniosek posła Nowoczesnej nie uzyskał akceptacji Konwentu Seniorów.

- W związku z tym nie mogę się przychylić do wniosku o zdjęcie tego punktu z porządku obrad - powiedział Kuchciński.

- Ustawa o sieci szpitali od samego początku budzi ogromne napięcia. Decyzją marszałka Sejmu pierwsze czytanie nie odbyło się na sali plenarnej, tylko zostało skierowane do komisji zdrowia i przepchnięte na jednym posiedzeniu - zauważył poseł Sowa.

Jak dodał, posłowie Nowoczesnej ponad miesiąc temu zwrócili się do ministra zdrowia i wszystkich wojewodów z prośbą o przedstawienie wykazu placówek, które znajdą się w sieci szpitali.

- Dostaliśmy zawstydzające odpowiedzi od wojewodów, że skierowali nasze pisma do ministra zdrowia. Minister zdrowia, pomimo upływu terminu, nie odpowiedział na nasze interpelacje - relacjonował Sowa.

- Nie wyobrażam sobie pracy nad drugim czytaniem, jeśli posłowie nie otrzymają wykazu wszystkich świadczeniodawców, którzy znajdą się w sieci (szpitali), lub w tej sieci się nie znajdą - podkreślił.

Sieć szpitali ma zostać utworzona 1 października br. Placówki będą do niej kwalifikowane po spełnieniu określonych kryteriów dotyczących zakresu i charakteru udzielanych świadczeń. Szpitale znajdujące się w sieci zostaną podzielone na kilka różnych poziomów systemu zabezpieczenia, a kwalifikacji do każdego poziomu będzie się dokonywać na cztery kolejne lata kalendarzowe.

Szpitale sieciowe będą otrzymywały środki finansowe w formie ryczałtu, którego wysokość będzie powiązana z wartością świadczeń zrealizowanych w poprzednich okresach. W ramach ryczałtu, poza świadczeniami szpitalnymi, finansowana będzie także ambulatoryjna opieka specjalistyczna (w przychodniach przyszpitalnych) i rehabilitacja. Niektóre świadczenia i procedury (np. porody, endoplastyka, chemioterapia) będą opłacane osobno i rozliczane tak jak dotychczas.

W sieci będą mogły się znaleźć zarówno szpitale publiczne, jak i niepubliczne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH