Sejm: 12 proc. dorosłych Polaków nadużywa alkoholu

Blisko 12 proc. dorosłych Polaków nadużywa alkoholu, tzn. pije go w sposób powodujący szkody zdrowotne i społeczne - wynika z omawianego w piątek (6 lutego) w Sejmie sprawozdania z wykonania ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi w 2012 r.

Posłowie zajęli się także analogicznym sprawozdaniem dotyczącym roku 2011.

Podczas debaty sejmowej nad sprawozdaniami zwracano uwagę na kwestie "historyczności" i "starości" tych dokumentów; wyrażano oczekiwanie, że kolejne sprawozdania będą omawiane szybciej.

Wiceminister zdrowia Beata Małecka-Libera zadeklarowała, że następne sprawozdania będą rozpatrywane wcześniej. Poinformowała, że do Sejmu wpłynęło już sprawozdanie za rok 2013. Zapowiedziała też, że dane za 2014 r. zostaną przekazane w drugim lub trzecim kwartale br. Jak zaznaczyła, ważne jest zarówno szybkie ocenianie wyników jak i możliwość spojrzenia na problem z perspektywy kilku lat.

- Myślę, że wszyscy na tej sali jesteśmy zgodni, że ten program jest ważny, że powinien być kontynuowany, rozwijany i w różnych aspektach pewnie przemodelowany - powiedziała Małecka-Libera. Jak dodała, największym problemem jest spożycie alkoholu, które niestety w ostatnich latach nie zmniejsza się.

W sprawozdaniu za 2012 r. podano, że alkohol spożywa ponad 80 proc. dorosłych Polaków. Postawy abstynenckie, jak wskazano, częstsze są wśród kobiet (25,5 proc.), niż wśród mężczyzn (10,9 proc.).

Większość konsumentów alkoholu spożywa go na poziomie niskiego ryzyka szkód, jednak blisko 12 proc. dorosłych Polaków nadużywa alkoholu, tzn. pije go w sposób powodujący szkody zdrowotne i społeczne. Do grupy tej zalicza się osoby nieuzależnione (określane jako pijące szkodliwie) i uzależnione od alkoholu.

W sprawozdaniu oceniono, że problemy alkoholowe dotykają zdecydowanie częściej mężczyzn (20,4 proc.) niż kobiet (3,5 proc.) Kobiety pijące alkohol szkodliwie są najczęściej: młode, niezamężne (panny, kobiety rozwiedzione lub pozostające w separacji) i wykształcone (wykształcenie wyższe). Mężczyźni spożywający alkohol szkodliwie są stosunkowo częściej: starsi, samotni (rozwodnicy, wdowcy), gorzej wykształceni (wykształcenie zawodowe lub niższe).

Poziom rozpowszechnienia społecznych i zdrowotnych problemów związanych z używaniem alkoholu jest tym większy, im powszechniej spożywany jest alkohol. Grupa osób najwięcej pijących (powyżej 12 l 100 proc. alkoholu rocznie), stanowiąca 7,3 proc. konsumentów napojów alkoholowych, spożywa aż 46,1 proc. całego wypijanego alkoholu. Grupa osób mało pijących (do 1,2 l 100 proc. alkoholu rocznie), stanowiąca 46,9 proc. konsumentów alkoholu, wypija tylko 4,9 proc. całości spożywanego alkoholu.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH