Ściąga dla samorządowców: jak stworzyć dobry program zdrowotny

Agencja Oceny Technologii Medycznych opiniuje co roku kilkaset samorządowych programów zdrowotnych. Coraz więcej z nich ocenianych jest negatywnie.

Samorządy są coraz bardziej zainteresowane wprowadzaniem programów zdrowotnych. W latach 2010-2012 liczba programów zdrowotnych opiniowanych przez AOTM wzrosła z 67 do 260. W pierwszym kwartale 2013 r. liczba wniosków wyniosła 79, co pozwala przypuszczać, że do końca roku wzrośnie do około 300. Chociaż wartości te rosną, w ocenie AOTM - jakość składanych do opiniowania dokumentów spada.

W dobie kryzysu coraz więcej jednostek samorządu terytorialnego decyduje się jedynie na kontynuację programów rozpoczętych w przeszłości. Ze względu na ograniczenia finansowe, wiele z nich nie zwiększa skali zadań. W efekcie, coraz mniej osób w samorządach podejmuje się przygotowania nowych programów zdrowotnych, a odsetek samorządowych projektów, które uzyskały negatywne oceny AOTM, rośnie (do 41 proc. w 2012 r.).

Pozytywnie zaopiniowane wnioski z kolei często pozostawiają wiele do życzenia, o czym świadczy fakt, że niemal jedna trzecia z nich uzyskuje warunkową akceptację. Urzędnicy przygotowujący dokumentację do zaopiniowania, potrzebują wsparcia.

W odpowiedzi na to zapotrzebowanie eksperci - w ramach wsparcia realizacji założeń Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy - przygotowali poradnik ''Samorządowe programy zdrowotne. Jak je dobrze realizować?''. Jest on skierowany do osób, które przygotowują samorządowe programy zdrowotne oraz chcą uzyskać praktyczne informacje i rady od profesjonalistów.

Opracowanie zostało przygotowane przez samorządowców dla samorządowców, czerpiąc z doświadczenia autorów, zajmujących się od wielu lat prowadzeniem działań prozdrowotnych na tym poziomie. Podręcznik zawiera liczne opisy przypadków, które mogą spotkać na swojej drodze wnioskodawcy oraz praktyki tworzenia i realizacji programów zdrowotnych.

Czyt. także: Profilaktyka samorządowa: jak sensownie wydawać pieniądze na programy zdrowotne

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH