Samorządy medyczne po dyskusji nad pakietem kolejkowym: nasza rola jest marginalizowana

Rola samorządów jest marginalizowana - przekonują przedstawiciele organizacji lekarzy i pielęgniarek, odnosząc się do sposobu procedowania projektów ustaw z tzw. pakietu kolejkowego.

Odnoszą się do prac komisji sejmowej nad projektami ustaw z tzw. pakietu kolejkowego. Chodzi o projekty nowelizacji ustaw: o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych oraz o zawodzie pielęgniarki i położnej, a także o konsultantach w ochronie zdrowia.

W czasie prac nad zapisem dotyczącym rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie określania warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej odrzucono poprawki, które przewidywały, że minister miałby się w tej kwestii konsultować z przedstawicielami samorządów. Był to kolejny raz, kiedy nie uwzględniono poprawek zwiększających rolę samorządów.

- To, co my obserwujemy dzisiaj, jako przedstawiciele samorządów zawodowego, to jest jawne lekceważenie ustaw. My od trzech lat bardzo uważnie słuchamy tego, co pan minister mówi. Mówię to w imieniu 300 tys. pielęgniarek i położnych: proszę nas tak nie traktować - apelowała przewodnicząca Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych Grażyna Rogala-Pawelczyk.

Także zdaniem Michała Kozika z Naczelnej Izby Lekarskiej obrady komisji pokazują, że "właściwie w każdym punkcie zmiany przepisów marginalizowana jest rola samorządów zawodów medycznych".

- Zostały przyjęte zapisy wykluczające przedstawicieli samorządu z udziału w radach oddziałów wojewódzkich NFZ, nie dopuszczacie samorządu lekarskiego ani pielęgniarskiego do udziału w tworzeniu map zapotrzebowania zdrowotnego, choć akurat w kwestiach zapotrzebowania zdrowotnego lekarze i pielęgniarki dość dobrze się orientują i mogliby służyć radą - mówił.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH