Samorząd lekarski proponuje NFZ współpracę dotyczącą recept

Powołanie wspólnego zespołu, który opracowałby umowę upoważniającą do wystawiania recept - to propozycja z jaką zwrócił się prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz do prezes NFZ Agnieszki Pachciarz.

W skład zespołu mieliby wejść przedstawiciele samorządu lekarskiego i Narodowego Funduszu Zdrowia. Zadaniem powołanego zespołu byłoby dookreślenie nieprawidłowości w realizacji opisywanej umowy, które mogą skutkować nałożeniem na lekarza kary, o której mowa w § 9 wzoru umowy.

W liście skierowanym przez szefa samorządu lekarskiego do prezes NFZ czytamy: "Wejście życie nowego zarządzenia Prezesa NFZ z dnia 8 sierpnia 2012 r. w sprawie planowania, przygotowywania i prowadzenia kontroli wystawiania i realizacji recept na refundowane leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne jest chyba najlepszym momentem na podjecie rzeczowej dyskusji ze środowiskiem lekarskim o stosowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia kryteriach kontroli wystawiania recept lekarskich oraz zasadach karania lekarzy za nieprawidłowo wystawioną receptę".

"Budzące wątpliwości środowiska lekarskiego postanowienia zamieszczone we wzorze umowy upoważniającej do wystawiania recept na leki refundowane oraz zwroty niedookreślone zastosowane w treści zarządzenia prezesa NFZ o kontroli wystawiania recept powinny być wspólnie omówione tak aby lekarze, którzy zdecydowali się na zawarcie umowy z NFZ upoważniającej do wystawiania recept na leki refundowane mieli precyzyjne zapisanie w odrębnym katalogu prawa oraz obowiązki wynikające z tej umowy zanim wykonanie umowy stanie się przedmiotem kontroli prowadzonej przez Narodowy Fundusz Zdrowia" - dodaje prezes Hamankiewicz.

Czytaj. Maciej Hamankiewicz: trzeba ucywilizować kontrolę recept

Zdaniem szefa NRL wypracowany przez wspólny zespół katalog nieprawidłowości w realizacji umowy, uprawniających do nałożenia kary umownej, zdecydowanie zwiększy komfort pracy lekarzy i lekarzy dentystów, co przyczyni się do poprawy jakości świadczeń zdrowotnych oraz może znacznie ułatwić realizację kontroli przeprowadzanych przez NFZ.

Więcej: www.nil.org.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH