Samorząd lekarski obchodzi swoje 25-lecie

W głos samorządu lekarskiego władza wsłuchuje się mniej niż przed laty - ocenia prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz. W tym roku przypada 25-lecie istnienia samorządu lekarzy i lekarzy dentystów.

Podczas piątkowej (5 grudnia) debaty "25 lat ochrony zdrowia w wolnej Polsce" zorganizowanej  w Sejmie przez Naczelną Radę Lekarską Hamankiewicz przypomniał, że samorząd lekarski został ustanowiony poprzez jedną z ostatnich ustaw przegłosowanych przez Sejm komunistyczny.

- Samorząd lekarski został ukształtowany przez emocje i atmosferę wywodzące się z "Solidarności". Tworzenie zrębów ochrony zdrowia w Polsce odbywało się w duchu tych idei, które przez wiele lat były tworzone w Polskim Towarzystwie Lekarskim, związku zawodowym, i ruchu społecznym "Solidarność" - podkreślił.

Władza nie słucha
Szef NRL ocenił, że w głos samorządu lekarskiego władza wsłuchuje się mniej niż przed laty. - Widzimy, że kontakt władzy ze społeczeństwem zamiera, bo władza nie czuje potrzeby kontaktowania się ani z pacjentami ani z lekarzami - powiedział PAP.

Jako przykład podał niekonsultowaną z samorządem lekarskim propozycję zmiany zapisów ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty odnoszących się do sposobu odbywania przez nich szkolenia specjalizacyjnego w ramach rezydentury. Zmianę taką przewidziano w procedowanej w Sejmie ustawie okołobudżetowej na przyszły rok. Prezydium NRL wniosło o wyłączenie przepisów nowelizujących ustawę o zawodach lekarza i lekarza dentysty z przedstawionego projektu ustawy, jako wykraczających poza jej materię.

Pytany o wyzwania dla samorządu lekarskiego na najbliższe lata Hamankiewicz wskazał m.in. na odbudowę zaufania do lekarzy.

- Zawód lekarza i lekarza dentysty to zawody zaufania publicznego, a obserwujemy dramatyczny spadek zaufania społeczeństwa - powiedział.

Podkreślił, że - w jego ocenie - bez zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia i zmian systemowych nie będzie odczuwalnej poprawy w tej dziedzinie.

Zwrócił też uwagę, że samorząd lekarski to wszyscy lekarze i lekarze dentyści w nim zrzeszeni. - Tymczasem wśród lekarzy ciągle jest przekonanie, że jeśli coś jest nie po ich myśli, to znaczy, że samorząd robi coś niewłaściwie. Trudno jest się niektórym lekarzom zrozumieć to, że sami go tworzą - powiedział Hamankiewicz.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH