Samorząd lekarski o transgranicznej opiece zdrowotnej

Naczelna Rada Lekarska opublikowała swoje stanowisko w sprawie założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o działalności leczniczej w związku z transpozycją Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2011/24 w sprawie stosunku praw pacjentów w transgranicznej opiece zdrowotnej.

Zdaniem prezydium NRL zastrzeżenia budzi planowany mechanizm obliczania kosztów transgranicznej opieki medycznej, które będą zwracane ubezpieczonemu, a także wykluczenie leków objętych programem lekowym z zakresu działania dyrektywy,

Za sprzeczną z celem dyrektywy samorząd lekarski uznaćje też zawartą w założeniach do projektu ustawy propozycję, aby konieczna była uprzednia zgoda NFZ na skorzystanie z transgranicznej opieki medycznej, jeśli świadczenie zdrowotne może być udzielone w Polsce w czasie nieprzekraczającym maksymalnego dopuszczalnego czasu oczekiwania.

Niepokojąca jest też zapowiedź realizacji wniosków o zwrot kosztów świadczeń poniesionych na transgraniczną opiekę medyczną z uwzględnieniem zasady gospodarności.

Taki zapis, zdaniem NRL ogranicza prawo do uzyskania zwrotu kosztów opieki medycznej o nieprzewidziane przez dyrektywę kryterium. Ponadto kryterium to jest dość niejasne i nie odpowiada narzuconym przez dyrektywę warunkom przejrzystości ustalania refundowanego ubezpieczonym kosztu transgranicznej opieki medycznej.

Obawy budzi również fakt, że wśród kosztów wprowadzenia ustawy nie wymienia się kosztów transgranicznych świadczeń szpitalnych. Oznacza to, że projektodawca nie planuje w ogóle udzielać zgód na leczenie szpitalne za granicą.

Więcej: www.nil.org.pl 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH