Samorząd lekarski o projektach rozporządzeń w sprawie świadczeń gwarantowanych

Na stronie internetowej Naczelnej Izby Lekarskiej opublikowano stanowisko prezydium NIL (z dnia 2 sierpnia) dotyczące rozporządzeń w zakresie wykazu świadczeń gwarantowanych, w której wyrażono dezaprobatę dla narzuconego przez MZ sposobu pracy nad tymi projektami.

„Zarówno samorząd lekarski, jak i liczne inne podmioty (w tym także Rada Agencji Oceny Technologii Medycznych) - czytamy w stanowisku - zwracały uwagę na to, że ten wymuszony ówczesną sytuacją sposób przyjęcia przez państwo zakresu gwarantowanych obywatelom świadczeń zdrowotnych, wymaga pilnej rewizji polegającej przede wszystkim na analizie wartości poszczególnych świadczeń zdrowotnych wymienionych w przyjętych wówczas w błyskawicznym tempie rozporządzeniach".

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej uważa, że wadliwa treść obowiązujących rozporządzeń jest jedną z przyczyn problemów, z jakimi na co dzień zmagają się pacjenci, lekarze i zarządzający placówkami opieki zdrowotnej. Jest także jedną z przyczyn dramatycznie złego dostępu do świadczeń.

„Podstawowym problemem polskiego systemu ochrony zdrowia pozostaje całkowite niedostosowanie zawartości "koszyka" i środków przeznaczanych na jego realizację. W tej sytuacji konieczna jest ciągła i głęboka analiza treści obowiązujących rozporządzeń w celu określenia, co jest konieczne i możliwe oraz jakie warunki muszą być rzeczywiście spełnione przy wykonywaniu świadczeń zdrowotnych, dla realizacji konstytucyjnego prawa obywateli polskich do ochrony zdrowia" - czytamy w dokumencie.

Więcej: www.nil.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH