Samorząd lekarski dyscyplinuje lekarzy pracujących w administracji

Efektem przyjęcia w październiku przez NRL stanowiska "w sprawie ograniczania autonomii lekarzy oraz w sprawie odpowiedzialności zawodowej lekarzy pełniących funkcje publiczne" są odbywane teraz spotkania władz okręgowych rad lekarskich z lekarzami piastującymi wysokie stanowiska administracyjne.

O jednym z takich spotkań donosi Gazeta Wyborcza w tekście pod znamiennym tytułem ”Lekarze karcą lekarzy z administracji” i przytacza wypowiedź Januarego Lewandowskiego, prezesa Świętokrzyskiej Izby Lekarskiej, że komisja etyki przeprowadziła rozmowę z doktorem Andrzejem Błaszczykiem, wicedyrektorem ds. medycznych Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

W oficjalnym komunikacie Zespołu Etyki Lekarskiej ŚIL ze spotkania w dniu 21 września stwierdzono m.in., że ”kol. A. Błaszczyk wyraził ubolewanie, że zapisy ustawowe dotyczące świadczeń gwarantowanych i leków refundowanych są takie, jakie są. Współodpowiedzialność za ich brzmienie ponoszą naczelne gremia samorządowe (NRL i jej komisje działające z opóźnieniem i nieskutecznie) oraz konsultanci krajowi. On nie może czuć się odpowiedzialny za to, na co nie ma wpływu”.

Zespół Etyki Lekarskiej uznał wyjaśnienia Błaszczyka za zadowalające i orzekł, że nie ma podstaw, ”by stwierdzić w sposób nie budzący wątpliwości naruszenie przez kol. A. Błaszczyka zasad etyki lekarskiej.”

Komentując relacje władz samorządu lekarskiego z lekarzami pełniących funkcje publiczne January Lewandowski podkreślił, że oczekuje jedynie, że lekarze będą przestrzegać etyki. - Jeśli nie, będą pociągani do odpowiedzialności.

W tym kontekście wspomniał o postępowaniu samorządu lekarskiego ze Szczecina przeciwko ministrowi zdrowia Bartoszowi Arłukowiczowi.

Przypomnijmy, że w sierpniu br. Stowarzyszenie Lekarzy Praktyków (SLP) złożyło skargę na Bartosza Arłukowicza do Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej przy Okręgowej Izbie Lekarskiej w Szczecinie.

Czytaj: SLP skarży Bartosza Arłukowicza http://www.rynekzdrowia.pl/Prawo/SLP-skarzy-Bartosza-Arlukowicza,122635,2.html

Jak powiedział nam Jacek Przybyło, prezes SLP, który podpisał skargę, rzecznik odmówił wszczęcia postępowania: - Złożyliśmy zażalenie do Sądu Lekarskiego w Szczecinie na decyzje rzecznika. Otrzymaliśmy informację, że sąd przyjął nasze zażalenie. Teraz czekamy, jak dalej potoczy się sprawa.

Przybyło wyraził przypuszczenie, że sprawa będzie odwlekana.

- Podejrzewam, że szczeciński sąd przekaże sprawę do naczelnego sądu w Warszawie, bo doktor Arłukowicz jest teraz we właściwości izby warszawskiej. Wniosku nie wycofujemy, tym bardziej, że coraz więcej spraw budzi nasze niezadowolenie - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH