Samorząd lekarski: chcemy korekty ustaw zdrowotnych w komisjach sejmowych

Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, apelował w czwartek (14 października) o wprowadzenie przez sejmowe komisje zmian do, zdaniem samorządu lekarskiego, błędnych rozwiązań zawartych w ustawach zdrowotnych.

Chodzi przede wszystkim o niedopuszczenie do skrócenia czasu kształcenia lekarzy, nielikwidowanie egzaminu lekarskiego i inne skonstruowanie ustawy dotyczącej odszkodowań dla pacjentów.

Według Naczelnej Izby Lekarskiej, kierunek zmian zaproponowany w rządowych ustawach zdrowotnych jest dobry, jednak szczegółowe regulacje w niektórych przypadkach grożą nawet „zachwianiem bezpieczeństwa zdrowotnego kraju”.

Maciej Hamankiewicz podkreśla fakt, że na spotkaniach uzgodnieniowych z Ministerstwem Zdrowia uwagi NIL zostały odrzucone. Działo się tak ze względu na to, że ustawy, według ministerstwa, już są gotowe, a prace nad nimi muszą być prowadzone szybko.

– Dlatego zależy nam na na poprawieniu projektów ustaw w pracach w komisjach sejmowych – mówi dr Hamankiewicz.

Nie dla skrócenia czasu kształcenia

NIL sprzeciwia się pomysłowi likwidacji stażu podyplomowego lekarzy i skróceniu studiów medycznych.

– Reforma dąży do skrócenia nauki do 5 lat. Wykształcenie lekarza w ciągu 5 lat jest fizycznie niemożliwe – twierdzi Hamankiewicz. Jego zdaniem kliniki nie są w stanie zapewnić kontaktu młodego lekarza z chorym człowiekiem.

– Może tego dokonać jeden lekarz w stosunku do jednego studenta. Tylko na bazie relacji mistrz-uczeń można wykształcić dobrego lekarza – tłumaczy Maciej Hamankiewicz.

Według szefa samorząde lekarskiego, propozycja skrócenia studiów stomatologicznych z 5 do 4 lat także jest w praktyce niewykonalna.

– W Unii Europejskiej są tendencje do wydłużania kształcenia stomatologów do 5 lub 5,5 roku. 4 lata w Polsce to nawet nie studia, a licencjat – mówi Anna Lella, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Hamankiewicz zwraca uwagę na fakt, że zgodnie z dyrektywą unijną studia medyczne powinny trwać nie krócej niż 6 lat i zawierać nie mniej niż 5,5 tys. godzin edukacyjnych. Konstanty Radziwiłł, wiceprezes NRA ostrzega, że skrócenie czasu kształcenia może doprowadzić nawet do tego, że kwalifikacje polskich lekarzy nie będą uznawane przez Unię Europejską.

Sprzeczne trendy...

Romuald Krajewski, wiceprezes NRA, przyznaje jednak, że skracanie czasu kształcenia lekarzy to tendencja, która pojawia się również w innych krajach europejskich.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH