SLD: żąda odmrożenia projektu o opiekunach dorosłych niepełnosprawnych.

W związku z protestami opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych przed Sejmem SLD złożyło w czwartek (27 marca) wniosek do marszałek Sejmu Ewy Kopacz o skierowanie do prac parlamentarnych projektu ustawy autorstwa posłanki SLD Anny Bańkowskiej dotyczącego zasiłków pielęgnacyjnych.

Sojusz w swoim projekcie chce zmienić zasady przyznawania zasiłku pielęgnacyjnego tak, by otrzymywał go opiekun osoby, której niepełnosprawność powstała po 25. roku życia, bez względu na dochód rodziny osoby wymagającej opieki i sprawującej opiekę. Proponuje też, by świadczenie to przysługiwało, jeżeli osoby nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia w związku z koniecznością sprawowania stałej opieki. 

- Nasz projekt leży od 1 lipca 2013 r. Będziemy proponować zrezygnowanie z progu uprawniającego do świadczeń - mówiła w czwartek Bańkowska. 

Jak dodała, już na środowym posiedzeniu sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny, które poświęcone było projektowi ustawy podwyższającej świadczenia pielęgnacyjne dla rodziców, którzy rezygnują z pracy, by opiekować się niepełnosprawnymi dziećmi, Sojusz upominał się o łączne rozpatrywanie problemów opiekunów zarówno niepełnosprawnych dzieci, jak i starszych osób niesamodzielnych. 

Bańkowska wnioskowała też, by do porządku posiedzenia włączyć projekt jej klubu dotyczący zasiłków dla rodzin opiekujących się niesamodzielnymi osobami starszym. - Rząd popełnił kardynalny błąd, bo doprowadził do antagonizmów pomiędzy opiekunami dzieci niepełnosprawnych, a opiekunami osób dorosłych. W tej chwili po zmianach zaproponowanych przez rząd opiekunom dzieci niepełnosprawnych mamy dwa skrajne rozwiązania prawne, a sytuacja tych opiekunów jest podobna - podkreśliła w czwartek Bańkowska. 

Od 9 dni rodzice niepełnosprawnych dzieci protestują w Sejmie. Domagają się podwyższenia świadczenia pielęgnacyjnego do poziomu płacy minimalnej już teraz (w 2014 r. wynosi ona 1680 zł brutto, czyli 1237 zł netto). Rząd zgodził się na stopniowe podwyższanie kwoty świadczenia do poziomu 1300 zł netto od 2016 r. Protestujących ta propozycja nie zadowala. 

W czwartek przed Sejmem zebrali się z kolei opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych, którzy 1 lipca 2013 r. utracili prawo do świadczeń pielęgnacyjnych. W przyszłym tygodniu Sejm ma się zająć projektem ustawy o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów osób niepełnosprawnych, zgodnie z którym ci, którzy 1 lipca 2013 r. utracili prawo do świadczeń pielęgnacyjnych, na podstawie przepisów znowelizowanej ustawy o świadczeniach rodzinnych, otrzymają zwrot zasiłków. Będą one wypłacane wraz z ustawowymi odsetkami.

Protestujący chcą też zmiany zapisów dotyczących zasiłków opiekuńczych i wypracowania systemowych rozwiązań. Opiekunowie dorosłych niepełnosprawnych będą domagali się też podwyższenia kwoty, jaką mają otrzymywać. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH