SLD: poparcie pakietu zdrowotnego za poprawki do kluczowych ustaw

B. minister zdrowia Marek Balicki (SLD) powiedział 17 marca w Sejmie, że warunkiem poparcia kluczowych projektów ustaw z pakietu zdrowotnego: o działalności leczniczej i tzw. refundacyjnej jest przyjęcie zgłoszonych przez klub poprawek.

Z kolei warunkiem poparcia projektu ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia jest jasna opinia, czy zastrzeżenia Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych do tego projektu są uzasadnione (wątpliwości GIODO dotyczą bezpieczeństwa danych wrażliwych pacjentów po wejściu w życie zapisów projektu).

SLD sprzeciwia się także likwidacji stażu podyplomowego, co zakłada projekt nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty. Z kolei SLD zapowiada poparcie dla nowelizacji ustawy o prawach pacjenta. Marek Balicki podkreślił jednak, że projekty nie dotyczą m.in. funkcjonowania NFZ, nie określają, kto jest odpowiedzialny za kształtowanie polityki zdrowotnej w Polsce i nie rozwiązują problemów zasad jej finansowania.

W ocenie b. ministra zdrowia projekt ustawy o działalności leczniczej zawiera "siedem grzechów głównych". Balicki mówił, że ogranicza on uprawnienia samorządów, gdyż - w jego ocenie - będą one zmuszone do przekształceń ZOZ-ów w spółkę. Kolejnym zastrzeżeniem jest, że projekt znosi charakter użyteczności publicznej zoz-ów. - To zysk będzie istotą funkcjonowania zakładu - podkreślił Balicki.

W jego ocenie, tylnym wejściem rząd chce wprowadzić opłatę za świadczenia zdrowotne. Uznał także, że projekt otwiera drogę do niekontrolowanej prywatyzacji. - Nie ma zabezpieczeń, by większość udziałów nie została przekazana w ręce prywatne - dodał.

W ocenie Balickiego projekt obniża wymogi w stosunku do szpitali i nie chroni ich przed niekontrolowanymi upadłościami. Zaznaczył także, że projekt nie rozwiązuje problemu form zatrudnienia pielęgniarek, położnych. - To jeden z istotnych problemów funkcjonowania systemu - podkreślił.

Poinformował też, że do projektu ustawy refundacyjnej zgłosi poprawkę, która ograniczy współpłacenie pacjenta za leki. SLD chce, aby po przekroczeniu przez pacjenta określonej kwoty na leki w miesiącu, mógł on je wykupować za opłatą ryczałtową.

Projekt ustawy o działalności leczniczej dotyczy funkcjonowania szpitali, nie zakłada obowiązkowego przekształcania lecznic w spółki. Jednak zgodnie z nowymi przepisami samorządy, które nie przekształcą szpitali, będą musiały pokryć ich ujemny wynik finansowy w ciągu trzech miesięcy od upływu terminu zatwierdzenia sprawozdania finansowego.

W przypadku niewywiązania się z tego, w ciągu 12 miesięcy będą zmuszone do zmiany formy organizacyjno-prawnej szpitala (przekształcenie szpitala w spółkę kapitałową lub jednostkę budżetową). Nowe szpitale będą mogły być tworzone tylko jako spółki. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH