SLD: niech rząd dziś zniesie limity na leczenie chorych na raka

Były minister zdrowia Marek Balicki (SLD) zaapelował w sobotę do rządu, by ten już dziś zniósł limity na leczenie pacjentów chorych na raka.

Balicki odniósł się do zapowiedzi zmian w służbie zdrowia przedstawionych w piątek (21 marca) przez premiera Donalda Tuska i ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza.

Zniesienie limitów na leczenie chorych na raka jest jedną z zapowiadanych zmian.

- Jeśli deklaracje rządu, które zostały wczoraj przedstawione są autentyczne, to niech rząd wprowadzi zniesienie limitów dzisiaj, bo pacjenci chorzy na raka nie mogą czekać pół roku lub rok, zanim zostaną zniesione limity - mówił na sobotniej (22 marca) konferencji Balicki. Jego zdaniem jest to jedna z tych zmian, która jest możliwa do wprowadzenia od zaraz, "a nie od stycznia przyszłego roku czy od 2016 r."

Oceniając propozycje zmian zapowiedzianych przez Arłukowicza, Balicki stwierdził: - Zabrakło w tych propozycjach studium wykonalności, a także bilansu, jeśli chodzi o środki i kadry: lekarskie, pielęgniarskie, specjalistów i urządzeń. Zabrakło też harmonogramu, mapy drogowej, czyli, tego kiedy poszczególne rozwiązania zostaną wprowadzone.

Dlatego SLD domaga się podania harmonogramu wprowadzanych zmian.

Balicki pozytywnie ocenił, że zmiany zapowiadane przez Arłukowicza są odpowiedzią na postulaty środowisk medycznych, naukowych, a także partii opozycyjnych.

- O propozycjach przedstawionych przez premiera Tuska i ministra Arłukowicza można najkrócej powiedzieć, że są one w opozycji do ośmioletniej polityki zdrowotnej PO - zauważył. - Jako przykład można podać konieczności posiadania zaświadczenia od specjalisty, żeby lekarz mógł wypisać receptę przewlekle choremu. To był pomysł PO, z którego teraz PO się wycofuje - dodał.

Jednak zdaniem Balickiego zapowiedziane zmiany nie rozwiążą problemów w służbie zdrowia, jeśli rząd nie znajdzie dodatkowych środków na ich sfinansowanie.

- Bo jeśli będzie to z tej samej puli środków, która mamy dzisiaj, to już powstają pytania, które przekazują nam pacjenci. Pacjenci z niewydolnością układu krążenia pytali nas po wczorajszej konferencji, czy to znaczy, że pieniądze zostaną przesunięte z kardiologii - a niewydolność serca jest dzisiaj pierwszą przyczyna hospitalizacji - mówił Balicki.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH