PAP/Rynek Zdrowia | 19-03-2013 14:46

SLD chce podwyższenia zasiłku pielęgnacyjnego i jego waloryzacji

Podwyższenie od 2014 r. zasiłku pielęgnacyjnego ze 153 do 200 zł oraz jego coroczna waloryzacja - to główne założenia projektu noweli ustawy o świadczeniach rodzinnych, który we wtorek (19 marca) zaprezentowali posłowie SLD. Projektem zajmuje się sejmowa podkomisja.

- Przygotowaliśmy poselski projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych, który przewiduje po pierwsze - że zasiłek pielęgnacyjny wynosiłby od 1 stycznia 2014 roku 200 zł, po drugie - byłby waloryzowany co roku poprzez wskaźnik wzrostu cen towarów i usług - powiedział na konferencji prasowej w Sejmie poseł Sojuszu Tadeusz Tomaszewski.

Zgodnie z obowiązującą obecnie ustawą o świadczeniach rodzinnych zasiłek pielęgnacyjny przyznaje się w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji. Przysługuje m.in. osobie, która ukończyła 75 rok życia oraz niepełnosprawnemu dziecku. Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje w wysokości 153 zł miesięcznie.

Tomaszewski ocenił, że zasiłek powinien zostać "urealniony", o czym od dawna mówią politycy SLD; zwrócił ponadto uwagę, że nie ma obecnie systemu waloryzacji zasiłku.

Polityk wyjaśnił, że - zgodnie z projektem SLD - pierwsza waloryzacja zasiłku nastąpiłaby w marcu 2015 roku.

- Koszt przeprowadzenia jednorazowo podwyżki zasiłku pielęgnacyjnego to ok. 450 mln zł, stąd odpowiedzialnie proponujemy wejście w życie tego projektu od 1 stycznia 2014 roku, aby rząd - przygotowując projekt budżetu państwa, mógł uwzględnić skutki wejścia w życie tej nowelizacji - tłumaczył.

Posłanka Anna Bańkowska mówiła z kolei o tym, że do najbardziej zaniedbanej dziedziny w zakresie szeroko rozumianej polityki społecznej należy opieka nad ludźmi w dojrzałym wieku, starszymi, niesamodzielnymi. - Jest to pozostawienie na karku rodziny problemu ludzi starych, niedołężnych, wymagających opieki - mówiła. Podkreśliła, że potrzebne są zmiany w zakresie opieki nad ludźmi starszymi.

Politycy SLD poinformowali, że projekt Sojuszu został obecnie skierowany do prac w odpowiedniej podkomisji.