SFP zapowiada Ogólnopolski Protest Fizjoterapeutów Pierwsza manifestacja inaugurująca protest ma się rozpocząć 26 lutego przed Sejmem Fot. Archiwum RZ

Uważamy za niedopuszczalne odraczanie wprowadzenia i zmienianie ustawy o zawodzie fizjoterapeuty - poinformował we wtorek w swoim oświadczeniu Zarząd Główny Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska zapowiadając na 26 lutego protest przed Sejmem.

"Pierwsza manifestacja inaugurująca Ogólnopolski Protest Fizjoterapeutów rozpocznie się w piątek 26 lutego 2016 roku, o godzinie 11:00 pod Sejmem RP w Warszawie. Podczas demonstracji planujemy m.in. wręczyć marszałkowi Sejmu RP petycję z żądaniem przerwania dalszego procesu legislacyjnego złożonej przez grupę posłów nowelizacji ustawy o zawodzie fizjoterapeuty i rozpoczęcie 31 maja 2016 roku wdrażania ustawy podpisanej przez prezydenta RP. Planujemy również przemarsz spod Sejmu pod Pałac Prezydencki i siedzibę Ministerstwa Zdrowia" -  czytamy w oświadczeniu.

Odnosząc się do poselskiej inicjatywy ustawodawczej z 9 lutego br. "o zmianie ustawy o zawodzie fizjoterapeuty" ZG SFP ocenia, że "wprowadzenie powyższej ustawy jest bezzasadne z wielu powodów i może być traktowane jedynie jako przejaw wątpliwej próby zabezpieczenia interesów bardzo wąskiej grupy środowiska medycznego, które zażarcie broni swoich przywilejów".

Wskazuje także, iż uchwalenie wnioskowanego projektu poselskiego ustawy o zmianie ustawy o zawodzie fizjoterapeuty wyrządzi szkody społeczne w postaci wydłużenia czasu oczekiwania na fizjoterapię, opóźnienia wprowadzenia nowoczesnych form fizjoterapii i standardów leczenia, wzrostu kosztów leczenia, może się też przyczynić się do spadku zaufania do władzy ustawodawczej.

W kwestii uzasadnienia nowego projektu ustawy ZG SFP zaznacza, że nie jest prawdą, iż obecna ustawa o zawodzie fizjoterapeuty pozostaje w sprzeczności z większością regulacji prawnych.

"Nie jest też prawdą, jakoby nadanie fizjoterapeutom uprawnień do kwalifikacji chorych do zabiegów fizjoterapii bez wstępnej diagnostyki lekarskiej zagrażało pacjentom. W Polsce, w ramach usług komercyjnych, obywatele polscy zgłaszają się do fizjoterapeutów bez rozpoznania i skierowania lekarskiego od połowy lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku, czyli od pięćdziesięciu lat" - przypomina ZG SFP.

Czytaj: Fizjoterapeuci przeciwni zmianie terminu wejscia w życie ich ustawy

"Ustawa wchodząca w życie 31 maja 2016 jedynie sankcjonuje stan obecny i zabezpiecza pacjenta poprzez wzmożenie kontroli nad działalnością fizjoterapeutów, zmuszeniem do ubezpieczania się, obwarowaniem kodeksem etycznym i wymuszeniem prowadzenia dokumentacji fizjoterapeutycznej" - dodaje Zarząd Główny Stowarzyszenia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH