Rzeszowscy radni chcą refundowania zabiegów in vitro z budżetu miasta Fot. mat. prasowe

Cześć radnych miejskich w Rzeszowie chce, aby zabiegi in vitro były refundowane z budżetu miasta. Uchwała w tej sprawie ma być dyskutowana na najbliższej sesji rady miasta, która odbędzie się pod koniec września.

Inicjatywę przygotowała Nowoczesna, która ma jednego radnego w rzeszowskiej radzie miasta. Uchwałę poparli również radni z największego klubu w radzie - Rozwój Rzeszowa.

We wtorek (16 sierpnia) na konferencji prasowej przewodniczący zarządu regionu Nowoczesnej Mirosław Nowak powiedział, że po decyzji ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła o zakończeniu refundacji z budżetu państwa zabiegów in vitro, Polacy zostali podzieleni "na tych bogatszych i biedniejszych, dla których in vitro nie może być realizowane z przyczyn finansowych".

- Chcemy temu wspólnie przeciwdziałać. Chcemy, żeby w Rzeszowie refundowano in vitro z budżetu miasta tym, których na to nie stać. Prawo do posiadania dziecka należy się każdemu - dodał.

Nowak zapowiedział, że przygotowany został już projekt uchwały, która ma wejść pod obrady na sesji pod koniec września. - Liczę, że radni staną na wysokości zadania i zostanie ta uchwała przyjęte i młode osoby z Rzeszowa będą mogły otrzymać wsparcie in vitro - podkreślił.

Radny miejski z Nowoczesnej Robert Homicki zaznaczył, że program refundacji in vitro ma obowiązywać w Rzeszowie przez trzy lat od 2017 do 2019 r. - Chcemy, żeby miasto wyasygnowało na ten program 1,8 mln zł przez trzy lata, czyli po 600 tys. zł rocznie. Plus ok. 250 tys. na promocję programu - dodał.

Homicki zaznaczył, że in vitro jest stosowane ma świecie od 1968 r., a do tej pory dzięki tej metodzie urodziło się ok. 4 mln osób. - To jest metoda skuteczna i chcemy ją promować w Rzeszowie - zapowiedział.

Projekt uchwały przygotowany przez Nowoczesną poparł m.in. szef SLD w regionie i radny miejski z klubu Rozwój Rzeszowa Wiesław Buż. - Z wielką przyjemnością przyjmujemy tę inicjatywę i się do niej z radością przyłączamy - powiedział na konferencji prasowej.

W jego ocenie, ta metoda pomoże młodym osobom, które mają problemy z posiadaniem potomstwa.

- Będziemy przekonywać innych radnych, żeby ten projekt wszedł w życie w przyszłym roku. Wzorujemy się tutaj na rozwiązaniu, które już funkcjonuje m.in. w Częstochowie, Łodzi czy Bydgoszczy - dodał Buż. Zaznaczył, że ta uchwała ma pomóc "wymazać Rzeszów z mapy zaściankowości i braku odwagi".

Natomiast inny radny klubu Rozwój Rzeszowie Sławomir Gołąb dodał, że będzie przekonywał swoich kolegów radnych do poparcia tej uchwały. - W klubie zaczynamy konsultacje w tej sprawie. Powinniśmy zrobić wszystko, aby pomóc innym mieć swoje potomstwo - dodał Gołąb.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH