Rzecznik Praw Pacjenta zaniepokojona protestem 1 lipca

W Biurze Rzecznika Praw Pacjenta w środę (20 czerwca) odbyło się spotkanie w związku z planowanym od 1 lipca br. protestem organizowanym przez lekarski samorząd zawodowy oraz lekarskie organizacje związkowe.

Jak informuje Biuro RPP, w spotkaniu  z  Krystyną Barbarą Kozłowską, Rzecznikiem Praw Pacjenta, udział wzięli: minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Stanisław Trociuk - zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, dr Maciej Piróg, doradca Prezydenta RP oraz dr Zbigniew Teter, p.o. prezesa NFZ.

Zdaniem Rzecznika Praw Pacjenta zapowiadane przez środowisko lekarskie działania polegające na wypisywaniu tylko pełnopłatnych recept, oznaczają dla pacjentów posiadających ubezpieczenie zdrowotne zdecydowane ograniczenie w dostępie do leków z przysługującym poziomem refundacji.

Taka forma protestu może w konsekwencji bezpośrednio zagrażać zdrowiu i życiu wielu pacjentów - uważa rzecznik.

W trakcie spotkania Minister Zdrowia podkreślał wyraźnie, że sytuacja związana z niepodpisywaniem przez lekarzy ankesów do umów z NFZ w kwestii wystawiania recept na leki refundowane dotyczy tylko i wyłącznie lekarzy prowadzących prywatne praktyki lekarskie i tylko i wyłącznie recept wystawianych przez lekarzy dla siebie i dla członków rodziny.

Ponad 50 proc. lekarzy z tej grupy takie aneksy podpisało. Natomiast zaledwie ponad 6 proc. ze wszystkich wydawanych recept, jest wystawianych przez lekarzy prowadzących prywatne praktyki lekarskie.

Każdy pacjent, który korzysta ze świadczeń zdrowotnych w ramach ubezpieczenia zdrowotnego w placówkach medycznych posiadających kontrakt z NFZ ma prawo do otrzymania recepty z przysługującą zniżką, a lekarz ma obowiązek taką receptę wystawić. W sytuacji, gdy mimo wszystko, lekarz udzielający świadczeń w tego typu placówce wypisze receptę pełnopłatną, pacjent powinien zwrócić się w tej sprawie natychmiast do dyrektora placówki, a jeśli nie okaże się to skuteczne - do Biura Rzecznika Praw Pacjenta.

RPP będzie podejmował bezpośrednie interwencje w placówkach, a w każdej sprawie będzie wszczynał postępowania wyjaśniające i przekazywał informacje do NFZ. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH