Rzecznik Praw Pacjenta: 40 sygnałów w sprawie recept

Od poniedziałku wpłynęło 40 sygnałów dotyczących nieprawidłowo wypisanych recept, w tym wystawiania recept pełnopłatnych w sytuacji należnej refundacji - poinformowało we wtorek (3 lipca) PAP Biuro Rzecznika Praw Pacjenta.

Pacjenci zgłosili 30 sygnałów związanych z ambulatoryjną opieką specjalistyczną i podstawową opieką zdrowotną, 10 sygnałów dotyczyło szpitali.

Z województw mazowieckiego i łódzkiego do RPP dotarło po 6 sygnałów, z małopolskiego, pomorskiego i śląskiego - po 4, z podkarpackiego - 3, z dolnośląskiego, lubuskiego, podlaskiego i wielkopolskiego - po 2 sygnały; z lubelskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego - po jednym sygnale. W Kujawsko-Pomorskiem nie było żadnych zgłoszeń.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało PAP, że jak na razie nie ma niepokojących wiadomości związanych z protestem lekarzy.

RPP prosi, aby pacjenci, zarówno w zgłoszeniach telefonicznych, jak i pisemnych, przekazywali niezbędne dane: imię i nazwisko, adres, numer telefonu, adres placówki, w której została wystawiona recepta, datę zdarzenia, nazwę leku, adres apteki, jeśli recepta została już zrealizowana. Jeśli jednak pacjent będzie chciał zachować anonimowość, zostanie to uszanowane i nie wykluczy podejmowania działań.

Rzecznik zapowiedziała, że w zależności od uzyskanych informacji, będzie wszczynała postępowania wyjaśniające w sprawach indywidualnych. W przypadku, kiedy sygnały od pacjentów będą dotyczyły jednego świadczeniodawcy, może wydać postanowienie o wszczęciu postępowania w sprawie stosowania praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów. Jeżeli świadczeniodawcy nie przekażą w określonym terminie informacji, o które wnioskuje RPP, może na nich zostać nałożona kara do 50 tys. zł.

Natomiast, jeśli świadczeniodawca nie odstąpi od bezprawnych praktyk pomimo wydania przez rzecznika decyzji o uznaniu działań za naruszające zbiorowe prawa pacjentów, RPP może nałożyć karę do 500 tys. zł. Rzecznik może także zgłosić sprawę do prokuratury.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH