Rzecznik Praw Dziecka: żadne dziecko nie może "zgubić się w systemie" Według Marka Michalaka, Rzecznika Praw Dziecka, o narodzeniu dziecka powinna zostać powiadomiona właściwa przychodnia, a jeśli nie może się skontaktować z jego rodziną, powinna powiadomić pomoc społeczną. Fot. Materiały prasowe

Żadne dziecko nie może "zgubić się w systemie" - od zeszłego roku obowiązują przepisy, które nakładają na służbę zdrowia i służby socjalne obowiązek monitorowania losów nowo narodzonych dzieci - przypomina w rozmowie z rzecznik praw dziecka Marek Michalak.

W sobotę (10 września) w Kamiennej Górze (Dolnośląskie), podczas przeszukania mieszkania przez policjantów poszukujących narkotyków, znaleziono ciało siedmiomiesięcznego niemowlęcia. Dziecko było zaniedbane. Wstępne wyniki sekcji zwłok wskazały, że przyczyną śmierci było prawdopodobnie zapalenie opon mózgowych. Matce postawiono zarzut narażenia zdrowia i życia dziecka. Policjantom wyjaśniała, że nie chodziła z dzieckiem do lekarza, gdyż nie była ubezpieczona.

W Polsce jednak prawo do świadczeń opieki zdrowotnej przysługuje wszystkim dzieciom (do osiągnięcia pełnoletności), niezależnie od uprawnień z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego.

Rzecznik praw dziecka poinformował PAP, że z urzędu podjął tę sprawę i otacza ją szczególnym nadzorem.

- Będę analizował punkt po punkcie - od momentu ciąży przez urodzenie tego dziecka, zgłoszenie bądź niezgłoszenie, kto, gdzie, na jakim etapie wypełnił lub nie wypełnił swoich obowiązków - zapowiedział.

Zwrócił uwagę, że w tej rodzinie jest jeszcze jedno dziecko, które "musi pozostać w sferze szczególnego zainteresowania".

Michalak przypomniał, że od zeszłego roku obowiązują przepisy, które pozwalają monitorować losy każdego nowo narodzonego dziecka i żadne dziecko nie powinno "zgubić się w systemie".

- Nie powinno do tego dochodzić. Jeśli gdzieś dochodzi, jest to, myślę, błąd ludzki - ktoś gdzieś czegoś nie dopełnił - uznał Michalak.

Od października zeszłego roku obowiązują przepisy zobowiązujące placówki lecznicze sprawujące opiekę nad noworodkiem do przekazywania informacji o porodzie - do dnia wypisu dziecka - położnej POZ lub placówce POZ, która będzie sprawować nad nim opiekę po opuszczeniu szpitala. Potwierdzenie tego faktu jest dołączane do szpitalnej dokumentacji noworodka.

Istnieje również obowiązek informowania powiatowego centrum pomocy rodzinie o każdym przypadku, w którym placówka sprawująca opiekę nad noworodkiem podejrzewa możliwość wystąpienia problemów opiekuńczo-wychowawczych w rodzinie, a także o braku współpracy ze strony rodziców lub opiekunów prawnych.

RPD podkreślił, że przepisy wyraźnie określają obowiązki poszczególnych służb. Zgodnie z nimi zawsze jakaś przychodnia powinna zostać powiadomiona o narodzeniu dziecka i jeśli nie może się skontaktować z jego rodziną, powinna powiadomić pomoc społeczną.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH