Rządowy Komitet Stały ponownie zajmie się pakietem kolejkowym i onkologicznym

Komitet Stały Rady Ministrów rozpoczął w czwartek (29 maja) prace nad projektami ustaw z pakietu kolejkowego oraz onkologicznego i ponownie zajmie się nimi w przyszłym tygodniu - poinformował PAP wiceminister zdrowia Sławomir Neumann.

- Do tych projektów zostały zgłoszone jeszcze pewne uwagi, które wymagają rozpatrzenia, więc ostateczny dokument ma zostać uzgodniony w przyszłym tygodniu - powiedział.

Wyraził nadzieję, że po tym jak komitet przyjmie pakiety, zostaną one przyjęte na posiedzeniu rządu 10 czerwca i trafią do prac w parlamencie. Resort zdrowia liczy na to, że uda się uchwalić nowe przepisy do końca lipca, aby w kolejnych miesiącach przygotować się do wdrożenia zmian systemowych, przeszkolić lekarzy, przygotować odpowiednie rozporządzenia i zarządzenia.

Rozwiązania z pakietu kolejkowego i onkologicznego mają wejść w życie od stycznia 2015 r.

W marcu minister zdrowia Bartosz Arłukowicz przedstawił propozycje z pakietu onkologicznego i kolejkowego. 7 kwietnia projekty ustaw, zawierające część tych rozwiązań, trafiły do konsultacji.

W projektach nowelizacji przewidziano m.in., że potwierdzenie lub wykluczenie nowotworu u pacjenta musi nastąpić w czasie nie dłuższym niż 7 tygodni. Pacjent z podejrzeniem nowotworu otrzyma Kartę Pacjenta Onkologicznego, która będzie uprawniała do szybkiej diagnostyki i wizyt u specjalistów bez skierowania. Diagnostyka ta będzie dodatkowo finansowana, ale pod warunkiem dotrzymania terminów. MZ proponuje też rozszerzenie możliwości diagnostycznych dla lekarzy POZ i motywowanie specjalistów do przyjmowania i diagnozowania nowych pacjentów, zamiast zajmowania się tylko pacjentami kontynuującymi leczenie.

MZ chce ponadto ograniczenia hospitalizacji do tych, które są niezbędne, a w zamian zwiększenia liczby zabiegów wykonywanych w gabinetach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, wprowadzenia możliwości wypisania kontynuacji recepty bez konieczności osobistego zbadania pacjenta przez lekarza, stworzenia elektronicznych centralnych list pacjentów oczekujących na wizytę do lekarzy specjalistów.

W projektowanych przepisach w ramach pakietu kolejkowego wpisano także nowe zasady ubezpieczenia zdrowotnego bezrobotnych; ta część pakietu została przygotowana przez resort pracy i polityki społecznej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH