Rząd zwiera szeregi: tzw. pakiet kolejkowy będzie przyjęty jeszcze w tym miesiącu?

Resort zdrowia chce, aby ustawy przygotowane w ramach tzw. pakietu kolejkowego były uchwalone jeszcze przed wakacjami sejmowymi. Czy plan się uda i jaki przyniesie efekt?

24 czerwca w Sejmie ruszyły prace nad trzema projektami ustaw z tzw. pakietu kolejkowego. O  dużej szansie na ich przyjęcie przez Sejm jeszcze w tym miesiącu przekonana jest posłanka Beata Małecka-Libera (PO). Podobnie uważa Tomasz Latos (PiS), przewodniczący sejmowej komisji zdrowia, choć jednocześnie nie szczędzi uwag do ustaw zawartych w pakiecie. Jak mówi nam poseł Latos, determinacja rządu w tej kwestii jest duża, a zważywszy na większość w Sejmie, szanse na szybkie przyjęcie ustaw także są niemałe.

- Ze swojej strony deklaruję, że będę pracował na tym intensywnie - podkreśla i dodaje, że jego wątpliwości co do realizacji tego zamierzenia wiążą się jednak z olbrzymią objętością regulacji i równie dużą liczbą zgłaszanych poprawek.

Zgodnie z planem resortu zdrowia, zmiany miałyby wejść w życie 1 stycznia 2015 r. Jeżeli ustawy zostałyby przyjęte w lipcu, pozostanie kilka miesięcy na przygotowania, m.in. szkolenia lekarzy, uzgodnienia ostatecznych produktów, które wprowadzi NFZ oraz ustalenie i wynegocjowanie cen.

- Jeżeli rząd będzie chciał przyjąć pakiet w zaplanowanym terminie, to przyjmie - mówi nam poseł Łukasz Krupa ( Twój Ruch), zastępca przewodniczącego sejmowej komisji zdrowia.

Zbytni pośpiech nie popłaca?
Poseł Krupa zwraca uwagę, że zaproponowany tryb (o wprowadzeniu ustaw do Sejmu posłowie dowiedzieli się praktycznie 24 godziny wcześniej) ma na celu przyjęcie pakietu, a nie rzeczywistą poprawę funkcjonowania ochrony zdrowia.

- Biorąc pod uwagę, że proponowane regulacje zapisano na 600 stronach, to faktycznie nie dano nam możliwości gruntownego przygotowania się do prac - zaznacza Krupa.

I dodaje, że zgłaszanych jest tak wiele uwag, że należałoby się nad nimi szczegółowo pochylić - przepchnięcie ustaw w obecnych ramach, bez uwzględnienia głosów ekspertów, może zaowocować przyjęciem bubla legislacyjnego.

Krótki czas, jaki posłowie mieli na zapoznanie się z projektami, krytykuje również poseł Latos. Przewodniczący komisji zdrowia przekonuje, że PiS nie uchyla się od dyskusji nad tymi propozycjami, ale liczy, że minister zdrowia zastanowi się nad częścią propozycji Prawa i Sprawiedliwości do tych projektów podczas dyskusji w komisjach.

Poseł Lotos nie ukrywa też wątpliwości w sprawie szans na skrócenie ścieżki diagnostycznej dla pacjentów onkologicznych, przy zbyt małej liczbie onkologów. Podczas debaty w Sejmie ocenił generalnie, że rozwiązania zaproponowane w ramach tzw. pakietu kolejkowego i pakietu onkologicznego to przede wszystkim pobożne życzenia.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH