Rząd zajmie się składkami zdrowotnymi rolników

Rada Ministrów ma zająć się we wtorek (3 stycznia) projektem ustawy dotyczącej składki zdrowotnej rolników. Został on przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia. Proponowane przepisy różnicują wysokość składek w zależności od ilości posiadanej ziemi.

Projekt nowelizacji ustawy o składkach zdrowotnych rolników powstał w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za niekonstytucyjne zapisy, według których budżet państwa opłaca składki za rolników bez względu na ich faktyczne dochody. Na zmianę tych przepisów TK dał 15 miesięcy, czyli do 4 lutego 2012 r.

Projekt, który trafił już pod obrady Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów, zakłada, że docelowo wysokość składki zdrowotnej będzie zależeć od dochodów uzyskiwanych przez rolników. Na 2012 r. autorzy zaproponowali przepisy przejściowe. Wysokość składki zdrowotnej rolników i domowników w gospodarstwach wiejskich byłaby związana z powierzchnią gospodarstwa.

Według projektu, za rolnika, którego gospodarstwo wynosi mniej niż 6 ha, składkę zdrowotną będzie - jak dotąd - opłacał budżet państwa. W gospodarstwach rolnych o powierzchni od 6 do 15 ha składkę opłacałby rolnik w wysokości 18 zł, a pozostałą część Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). Rolnik, który ma gospodarstwo 15-hektarowe i większe, będzie płacił 36 zł miesięcznie, a resztę dopłaci KRUS.

W styczniu 2012 r., czyli zanim ustawa zaczęłaby obowiązywać, składkę zdrowotną, którą łącznie określono na 155 mln zł 167 tys. 166 zł, zapłaci za rolników KRUS. Natomiast od 1 lutego do końca 2012 r. podstawa wymiaru tej składki wyniesie 33,4 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego. Obecnie składka zdrowotna wynosi 9 proc. dochodu, przy czym przy samozatrudnieniu 7,75 proc. opłaca budżet, a 1,25 proc. sam ubezpieczony.

Ministerstwo Rolnictwa zgłosiło do projektu trzy swoje propozycje. Resort chce wydłużenia stosowania przyjętych rozwiązań na rok 2013, innego sposobu liczenia składki zdrowotnej oraz zmiany płacenia składki. Jak poinformowało w poniedziałek (2 stycznia) biuro prasowe resortu rolnictwa Komitet Rady Ministrów przyjął jedynie ostatnią propozycję.

Organizacje rolnicze są przeciwne określeniu wysokości składek zdrowotnych dla rolników w oparciu o powierzchnię gospodarstwa. Takie stanowisko przekazały one w ramach konsultacji społecznych do Ministerstwa Zdrowia. Uwagi te nie zostały jednak uwzględnione w projekcie ustawy.

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak powiedział podczas poniedziałkowego (2 stycznia) spotkania z dziennikarzami, że obecnie "na stole" są dwa projekty dotyczące składki rentowej. Jak tłumaczył PSL zwraca uwagę na potrzebę uwzględniania parytetu dochodowego. Dodał, że jeżeli koalicjanci nie dojdą do porozumienia na posiedzeniu rządu, to porozumienie takie będzie poszukiwane na forum Sejmu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH