Rząd zajmie się projektem nowelizacji ustawy refundacyjnej

Rada Ministrów na rozpoczętym we wtorek (10 stycznia) po godz. 11.00 posiedzeniu zajmie się projektem noweli ustawy refundacyjnej. W posiedzeniu nie uczestniczy premier Donald Tusk, który jest na urlopie - poinformowało PAP Centrum Informacyjne Rządu. Obradom przewodniczy wicepremier Waldemar Pawlak.

Multimedia

Projekt zmian w ustawie refundacyjnej

0,16 MB
typ pliku: Prezentacja PDF

Jak już informowliśmy, projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej przewiduje usunięcie przepisów dotyczących karania lekarzy za niewłaściwe wypisywanie recept.

W opublikowanym we wtorek (10 stycznia) projekcie zmian w ustawie refundacyjnej, resort zdrowia proponuje m.in. odstąpienie od konieczności zwrotu kwot nienależnej refundacji przez lekarzy w przypadku:

• wypisania recepty nieuzasadnionej udokumentowanymi względami medycznymi;
• wypisania recepty niezgodnej z uprawnieniami świadczeniobiorcy
• wypisania recepty niezgodnie ze wskazaniami zawartymi w obwieszczeniach.

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz zapowiedział w poniedziałek (9 stycznia), że projekt noweli zostanie skierowany w trybie pilnym na posiedzenie Rady Ministrów. Rzecznik rządu Paweł Graś poinformował zaś PAP, że rząd zajmie się tym projektem we wtorek.

Zgodnie z projektem noweli, z ustawy refundacyjnej usunięto ustęp 8 art. 48. Przewidywał on, że jeśli lekarz błędnie wypisze receptę, będzie zobowiązany do zwrotu kwoty nienależnej refundacji wraz z odsetkami. Chodzi o przypadki wypisania recepty np. nieuzasadnionej względami medycznymi lub niezgodnej z listą leków refundowanych, a także niezgodnie z uprawnieniami pacjenta.

Lekarze zapowiadają, że decyzja o zawieszeniu protestu pieczątkowego zapadnie, gdy będzie jasny harmonogram wprowadzenia zmian.

Jeżeli rząd przyjmie projekt ustawy we wtorek, Sejm może się nim zająć na najbliższym posiedzeniu, które rozpoczyna się w środę (11 stycznia). Z kolei najbliższe posiedzenie Senatu zaplanowane jest na 1 i 2 lutego.

Od początku roku lekarze m.in. z OZZL i Porozumienia Zielonogórskiego nie określają na receptach poziomu odpłatności za leki. - Nie możemy w 100 proc. stwierdzić statusu ubezpieczeniowego pacjenta. Nadal też nie posiadamy żadnego narzędzia, które pozwalałoby nam wpisywać zakres odpłatności za lek - mówił w poniedziałek (9 stycznia) Jacek Krajewski, prezes PZ.

Dodał, że lekarze mogą jedynie wypisywać zaświadczenia potwierdzające chorobę przewlekłą. - Wciąż rekomendujemy przybijanie na receptach pieczątek "Refundacja do decyzji NFZ" - oświadczył Krajewski. - Lekarze pieczątką przykrywają pola, których i tak nie mają możliwości wypełnić.

Organizacje rekomendują też lekarzom wpisywanie na receptach międzynarodowych nazw leków.

Projekt zmian w ustawie refundacyjnej załączamy w formie pliku (pdf) do pobrania. 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH