Rząd za ratyfikacją Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych

Rząd podjął uchwałę dotyczącą ratyfikacji Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych. Konwencja - podpisana przez Polskę w marcu 2007 roku - ma zapewnić osobom niepełnosprawnym takie same prawa i obowiązki, z jakich korzystają inni członkowie społeczeństwa.

Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu, Rada Ministrów podjęła we wtorek (27 marca) uchwałę w sprawie przedłożenia do ratyfikacji Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.

Jest to pierwszy międzynarodowy akt prawny całościowo ujmujący prawa osób niepełnosprawnych. Konwencja została przyjęta w grudniu 2006 roku na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ i weszła w życie 3 maja 2008 roku. Do połowy marca 2012 roku podpisały ją 153 państwa, a jej stronami jest 110 krajów. Polska podpisała Konwencję w marcu 2007 roku.

Dokument ma przede wszystkim przyczynić się do poprawy sytuacji osób niepełnosprawnych przez zapewnienie im rzeczywistego korzystania ze wszystkich praw i wolności. Zgodnie z Konwencją pojęcie "osoby niepełnosprawnej" obejmuje osoby, które - oprócz długotrwale naruszonej sprawności fizycznej, umysłowej, intelektualnej lub w zakresie zmysłów - mają także problemy z pokonywaniem różnych barier, wynikające np. z postaw innych ludzi i środowiska.

Konwencja zawiera przepisy zakazujące dyskryminowania niepełnosprawnych, a także nakazujące: tworzenie warunków do korzystania przez nich z praw na równi z innymi osobami oraz wprowadzenie rozwiązań specjalnie do nich adresowanych. Konwencja podkreśla znaczenie, jakie mają dla niepełnosprawnych samodzielność i niezależność. Zwraca uwagę na potrzebę ich udziału w procesach decyzyjnych, a także znaczenie dostępności np. do opieki zdrowotnej, edukacji, informacji i komunikacji.

Rząd, po ratyfikacji Konwencji - stanowiącej potwierdzenie, że jest ona w Polsce realizowana - nadal będzie podejmował działania na rzecz poprawy sytuacji osób niepełnosprawnych, a w szczególności wspierania ich udziału we wszystkich aspektach życia społecznego.

Wcześniej wiceminister pracy i polityki społecznej Jarosław Duda, który jest również pełnomocnikiem rządu ds. osób niepełnosprawnych, zapowiadał, że konwencja będzie ratyfikowana z zastrzeżeniami - dotyczyć będą kwestii związanych z ubezwłasnowolnieniem i zawieraniem małżeństw przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną.

Zapewnił jednak, że już trwają prace mające dostosować przepisy kodeksu cywilnego o ubezwłasnowolnieniu do zapisów konwencji, prowadzi je m.in. komisja kodyfikacyjna prawa cywilnego przy Ministerstwie Sprawiedliwości. W Polsce jest około 5,5 mln niepełnosprawnych. Najczęstszą przyczyną niepełnosprawności są schorzenia układu krążenia, narządów ruchu i neurologiczne. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH