Rząd za obniżeniem zasiłków chorobowych służb mundurowych

Rząd przyjął projekt ustawy obniżającej zasiłki chorobowe służb mundurowych. Funkcjonariusze i żołnierze mają dostawać zasiłek chorobowy taki jak cywile - 80 proc. zamiast 100 proc. pensji.

Na prawie 100 tys. policjantów każdego dnia na zwolnieniu lekarskim przebywa około 6 tys. funkcjonariuszy - wynika z danych Komendy Głównej Policji.

Projekt ustawy o racjonalizacji uposażeń służb mundurowych dotyczy funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Biura Ochrony Rządu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Celnej, Służby Więziennej oraz żołnierzy zawodowych.

Oszczędności powstałe w wyniku zmniejszenia uposażeń przeznaczone będą w całości na fundusz nagród i zapomóg.

- Obniżenie zasiłku w związku z chorobą nie będzie dotyczyło funkcjonariuszy i żołnierzy korzystających ze zwolnień lekarskich w szczególnych okolicznościach, np. z tytułu wypadku w drodze do służby lub ze służby, wypadku w czasie służby czy choroby w czasie ciąży - powiedziała Małgorzata Woźniak, rzeczniczka MSWiA.

Według propozycji rządu przebywanie na zwolnieniu będzie wpływać na wysokość nagrody rocznej - proporcjonalnie do czasu przebywania na chorobowym. Obniżenie uposażenia z powodu zwolnienia lekarskiego nie będzie podstawą do zmniejszenia wysokości innych świadczeń pieniężnych związanych ze służbą i naliczenia świadczeń emerytalnych (z wyjątkiem funkcjonariuszy Służby Celnej).

Woźniak podkreśliła, że podobne przepisy wprowadzają kraje Unii Europejskiej. Przykładem jest Litwa, gdzie od 1 sierpnia 2010 roku wprowadzono nowe zasady wypłacania wynagrodzenia podczas choroby.

- Rozwiązanie to przyczyniło się do znacznej redukcji zwolnień lekarskich - powiedziała Woźniak.

Podkreśliła, że „zmiany mają na celu wynagradzanie funkcjonariuszy, którzy wypełniają obowiązki za kolegów przebywających na zwolnieniach lekarskich".

- Nie chodzi o zabieranie pieniędzy, ale o to, żeby zwiększyć fundusz nagród dla tych, którzy wykonują zadania za kolegów - powiedziała Woźniak.

Dodała, że projekt był konsultowany ze stroną społeczną.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH