Rząd przyjął projekty z pakietu kolejkowego

Rząd na wtorkowym posiedzeniu (10 czerwca) przyjął projekty ustaw w ramach tzw. pakietu kolejkowego i onkologicznego - poinformował premier Donald Tusk po posiedzeniu Rady Ministrów.

Premier przypomniał, że szczegóły dotyczące rozwiązań z pakietu kolejkowego i onkologicznego zostały przedstawione w marcu na wspólnej konferencji prasowej z ministrem zdrowia. Jak dodał, po konsultacjach w przyjętym projekcie "mniej więcej" jest to, co było prezentowane w marcu.

Podkreślił, że głównym celem propozycji jest "wyjęcie ze zwykłego trybu leczenia pacjentów onkologicznych".

Dzięki nowym przepisom poprawić ma się dostęp do lekarzy specjalistów dla wszystkich pacjentów, uprzywilejowani mają zostać także pacjenci z podejrzeniem lub diagnozą nowotworu.

W myśl projektu, świadczeniodawcy mają co tydzień przekazywać do NFZ informację o pierwszym wolnym terminie, w którym dane świadczenie może zostać udzielone. Na tej podstawie oddział NFZ będzie informował, gdzie pacjent najszybciej zostanie przyjęty.

Ponadto świadczeniodawcy będą mieli obowiązek prowadzenia list oczekujących w formie elektronicznej, co ma wpłynąć na większą przejrzystość tej procedury.

Minister zdrowia wskaże te specjalizacje, do których czeka się najdłużej - tam listy oczekujących będą prowadzone centralnie. Pacjent będzie miał obowiązek dostarczyć oryginał skierowania do specjalisty w ciągu dwóch tygodni od wpisania się na listę oczekujących na wizytę. Niedostarczenie go będzie skutkować skreśleniem z listy. W projekcie zapisano też wprowadzenie skierowań do okulistów i dermatologów.

Projekt zawiera także mechanizm uprzywilejowania pacjentów z podejrzeniem lub rozpoznaniem nowotworu.

Pacjent z podejrzeniem raka otrzyma Kartę Pacjenta Onkologicznego, która będzie uprawniała do szybkiej diagnostyki i wizyt u specjalistów bez skierowania; będzie też umożliwiała zapisanie się do specjalistów na odrębną listę oczekujących, dedykowaną pacjentom oczekującym na diagnostykę onkologiczną. Kartę wydawać będzie lekarz podstawowej opieki zdrowotnej lub specjalista, np. ginekolog, który stwierdzi nowotwór złośliwy.

Projekt wprowadza rownież zmianę w sposobie powoływania prezesa NFZ - ma go powoływać i odwoływać minister zdrowia po zasięgnięciu opinii Rady Funduszu, a nie jak dotychczas - premier.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH