Rząd przyjął projekt ustawy o zdrowiu publicznym. Czas na Sejm Projekt ustawy zawiera regulacje, które mają poprawić stan zdrowia publicznego, Fot. PTWP

Podczas wtorkowego posiedzenia (7 lipca) Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zdrowiu publicznym, przedłożony przez ministra zdrowia. Nie brakuje jednak obaw, że Sejm nie zdąży przyjąć tej ustawy w obecnej kadencji.

Podstawą działań określonych w projektowanej ustawie będzie przyjęty przez rząd (w rozporządzeniu) dokument strategiczny dla zdrowia publicznego, czyli Narodowy Program Zdrowia (NPZ). Głównym celem NPZ jest wydłużenie życia Polaków w zdrowiu, poprawa jakości życia oraz ograniczanie społecznych nierówności w zdrowiu.

Dwa rodzaje zadań
Zadania określone w NPZ będą miały dwojaki charakter. Pierwsza grupa to zadania własne administracji rządowej i samorządowej, wynikające z kompetencji przypisanych dla poszczególnych działów administracji rządowej lub z ustaw nakładających obowiązki na jednostki samorządu terytorialnego.

Druga grupa obejmie nowe interwencje, które nie stanowią zadań własnych administracji rządowej i samorządowej, i które wymagają wsparcia finansowego ze środków przewidzianych na realizację Programu.

Do zadań z zakresu zdrowia publicznego, które będą realizowane na podstawie projektowanej ustawy, należą m.in.:
• promowanie zdrowia i profilaktyka chorób;
• prowadzenie edukacji zdrowotnej dostosowanej do potrzeb różnych grup społeczeństwa - zwłaszcza dzieci, młodzieży i osób starszych - z wykorzystaniem programów o dobrej jakości i sprawdzonej skuteczności.

Zostanie utworzona Rada do Spraw Zdrowia Publicznego, która będzie pełnić funkcję opiniodawczo-doradczą ministra zdrowia. Rada zastąpi funkcjonujący obecnie Międzyresortowy Zespół Koordynacyjny Narodowego Programu Zdrowia. Przewodniczącego Rady będzie wyznaczał minister zdrowia.

Czytaj: Małecka Libera: mamy fantastyczną ustawę o zdrowiu publicznym

NPZ będzie ustanawiany na czas nie krótszy niż okresy pięcioletnie. Na realizację NPZ w 2016 roku z budżetu państwa zostanie przeznaczone 140,7 mln zł. W projekcie ustawy przewidziano możliwość powołania przez Radę Ministrów pełnomocnika rządu ds. zdrowia publicznego.

W projekcie przyjętym przez rząd zapisano, że zadania z zakresu zdrowia publicznego, realizowane przez NFZ, mają polegać na prowadzeniu programów wczesnego wykrywania nowotworów i profilaktyki chorób odtytoniowych.

Mogą obejmować również m.in. wczesną, wielospecjalistyczną i kompleksową opiekę nad dzieckiem zagrożonym niepełnosprawnością lub niepełnosprawnym, profilaktyczne badania lekarskie w celu wczesnego rozpoznania chorób (ze szczególnym uwzględnieniem chorób układu krążenia oraz chorób nowotworowych), czy wykonywanie szczepień ochronnych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH