Rząd przedstawi w Sejmie informację nt. sytuacji w CZD Rząd przedstawi w środę w Sejmie informację nt. sytuacji w CZD Fot. Archiwum

Rząd chce przedstawić w Sejmie na rozpoczynającym się w środę (8 czerwca) posiedzeniu informację na temat sytuacji w Centrum Zdrowia Dziecka - powiedział dziennikarzom rzecznik rządu Rafał Bochenek. Jak dodał, został już złożony odpowiedni wniosek; informację przedstawi premier.

- Platforma Obywatelska od pewnego czasu mówiła, że złoży wniosek do marszałka Sejmu o informację rządu na temat sytuacji w Centrum Zdrowia Dziecka. Nawet tego nie potrafi zrobić, w związku z tym pani premier postanowiła zrobić to za nich, i złożyliśmy wniosek o poszerzenie porządku obrad na najbliższym posiedzeniu Sejmu o informację rządu na temat sytuacji w CZD - oświadczył Bochenek na briefingu w Sejmie.

Rzecznik rządu podkreślił też, że zaangażowanie polityków nie służy wypracowaniu kompromisu i dojściu do porozumienia. - Każdy polityk, który angażuje się w to, co dzieje się teraz w CZD, musi mieć na uwadze, że bierze odpowiedzialność za bezpieczeństwo i zdrowie pacjentów - powiedział.

Bochenek poinformował PAP, że informację przedstawi osobiście premier Beata Szydło.

Wcześniej w poniedziałek wniosek o informację rządu na temat sytuacji w CZD zapowiedział rzecznik PO Jan Grabiec. Jak podkreślał, "chodzi nie tylko o zażegnanie konfliktu, na którym cierpią pielęgniarki, które są często pomawiane i prowokowane przez przedstawicieli rządu", ale przede wszystkim o dobro pacjentów CZD.

- Te dwa tygodnie to prawie 2 tysiące pacjentów, którzy potencjalnie mogli uzyskać poradę i hospitalizację w tym szpitalu. Co więcej - ci mali pacjenci nie wiedzą dziś, co mają zrobić, czy będą mogli kontynuować leczenie w tym szpitalu, czy muszą szukać innego szpitala w Polsce - mówił Grabiec.

Przypomniał, że CZD otrzymało w tym roku 100 mln pożyczki przeznaczonej na program restrukturyzacji. - Nie wiemy, czy ten program będzie realizowany i kiedy pacjenci będą mogli wrócić do Centrum Zdrowia Dziecka. Polakom należą się te informacje - oczekujemy, że pani premier znajdzie czas, żeby w polskim parlamencie pochylić się nad problemami szpitala, pacjentów, pielęgniarek i przedstawić posłom tę informację - zaznaczył rzecznik PO.

W lipcu ub.r. ówczesna premier Ewa Kopacz zapowiedziała, że CZD (również trzy inne placówki: Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, Instytut Matki i Dziecka w Warszawie (IMiD) i Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie - Prokocimiu) otrzyma nieoprocentowaną pożyczkę z Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców. Umowę w sprawie wsparcia dla CZD resort skarbu podpisał w grudniu.

Pielęgniarki w Instytucie "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" w Międzylesiu pod Warszawą odeszły od łóżek pacjentów 24 maja - ich obecność została ograniczona do oddziałowych i jednej pielęgniarki. W poniedziałek dyrektor placówki Małgorzata Syczewska zapowiedziała zamknięcie czterech oddziałów w CZD tak, by przesunąć personel do tych klinik, w których są pacjenci wymagający opieki.

Strajkujące przedstawiły też dyrekcji w poniedziałek swe nowe propozycje: podwyżkę wynagrodzenia zasadniczego brutto o 400 zł, a w przypadku pielęgniarek pracujących w systemie jednozmianowym - 500 zł brutto. Wcześniej dyrekcja proponowała zwiększenie wynagrodzenia zasadniczego brutto pielęgniarek i położnych o 250 zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH