Rząd obiecuje: sto placówek dla seniorów powstanie jeszcze w tym roku

W domach dziennego pobytu, które powstaną w ramach rządowego programu Senior-WIGOR jeden pracownik będzie miał pod opieką maksymalnie 15 seniorów. Dodatkowo zatrudniony będzie fizjoterapeuta, pielęgniarka, ratownik medyczny, psychoterapeuta lub dietetyk (w zależności od potrzeb danej placówki).

- Jeszcze w tym roku ma powstać pierwsze sto placówek dziennego pobytu dla osób powyżej 60. roku życia. Do 2020 r. ma ich być ponad 1,2 tys. Budżet państwa wyasygnuje na ten cel 370 mln zł - poinformowała w poniedziałek (8 czerwca) premier Ewa Kopacz po rozmowach z przedstawicielami Gminnych Rad Seniorów o programie Senior-WIGOR.

Nie uszczęśliwiać na siłę
Kopacz relacjonowała, że rozmawiała z seniorami o tym, by "nie uszczęśliwiać" ich rządowym pomysłem. Przypomniała, że opieka nad seniorami jest zadaniem własnym gmin, które nie zawsze są w stanie je finansować. - Stąd dofinansowanie z budżetu państwa - zaznaczyła premier.

Mówiła, że rząd nie chce, by samorządy decydowały, jak seniorzy mają sobie urządzić placówki dziennego pobytu, które są przecież dla nich dedykowane. - Dlatego też poprosiliśmy dziś przedstawicieli gminnych rad seniorów, aby czynnie uczestniczyli w organizowaniu i tworzeniu tego projektu - powiedziała szefowa rządu.

Przypomniała, że od poniedziałku do końca czerwca samorządy mogą aplikować o rządowe dotacje na domy Senior-WIGOR. Samorządy - zdaniem Kopacz - są przygotowane, by składać aplikacje, bo były już informowane o tej możliwości przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Na konferencji prasowej premier Kopacz zaprezentowano film promujący placówki dziennego pobytu dla seniorów. Celem programu Senior-WIGOR ma być zapewnienie wsparcia seniorom m.in. poprzez umożliwienie korzystania z oferty opiekuńczej, aktywizującej, edukacyjnej, kulturalnej, rekreacyjnej oraz prozdrowotnej.

Połączenie uniwersytetu trzeciego wieku, klubu seniora, biblioteki...
Jak podkreśla MPiPS, placówki, które mają powstawać w ramach programu, można określić jako "połączenie uniwersytetu trzeciego wieku, klubu seniora, biblioteki i gabinetu rehabilitacyjnego". Będą one przeznaczone dla osób niepracujących w wieku powyżej 60 lat.

W dziennym domu Senior-WIGOR będą mogły spędzić co najmniej 8 godzin dziennie od poniedziałku do piątku. Znajdzie się w nim pomieszczenie m.in. do: wspólnych spotkań, gotowania, ćwiczeń i relaksu (z biblioteką, sprzętem RTV oraz komputerem z dostępem do internetu). Zapewniony będzie także ciepły posiłek.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH